Celebrity

Dara Rolins a 12 plus 12

Jitka Čvančarová a kalendář, který pomáhá

Jitka Čvančarová už pošesté vyzvala dvanáct významných osobností, aby se zapojily do kampaně na pomoc lidem s nemocí motýlích křídel. V kalendáři se objeví Anna Geislerová, Tereza Voříšková, Lucie Vondráčková, Dan Bárta, Dara Rolins, Simona Krainová, Ben Cristovao a dalších pět osobností českého veřejného života.

Jitka Čvančarová společně s Lucií Robinson vytvořily sérii fotografií pro nový ročník kalendáře 12 plus 12, z jehož prodeje půjde sto procent prostředků na léčbu tohoto onemocnění.

„Když se narodíte s nemocí motýlích křídel, musíte od prvního okamžiku bojovat s krutým osudem ba přímo o život. Každý den překonáváte nesnesitelnou bolest, každý krok musíte několikrát zvážit. Svoje místo ve společnosti, své přátele, partnery, ty všechny hledáte mnohem déle a obtížněji, pokud je vůbec najdete... A tak z vás nakonec rostou sice křehké, ale neuvěřitelně silné osobnosti,“ říká dlouholetá patronka charitativní organizace DEBRA ČR Jitka Čvančarová a dodává: „Letos jsme pro kalendář zvolili jako hlavní motiv všech fotografií sklo. Fotografie vyjadřují krásu, ale i zranitelnost a všudypřítomnou bolest, která je pro nemoc motýlích křídel tak příznačná.“ Právě sklo svojí křehkostí odkazuje k jednomu z hlavních symptomů nemoci motýlích křídel, kůži, která je tak jemná, že jí může i dotyk nebo pohlazení způsobit bolestivou ránu.

„Soucítím s nemocnými, jejich rodiči, příbuznými. Tak nějak se mě zrovna tohle onemocnění víc, aniž bych věděl proč, dotýká. DEBRA je navíc takové malé, funkční, efektivní, jednoznačně cílené, průhledné seskupení a Jitku Čvančarovou považuju za svou kamarádku, tím pádem jí důvěřuju a držím jí palce,“ odpovídá Dan Bárta.

Do kampaně na podporu lidí s nemocí motýlích křídel se letos zapojili Dan Bárta Ben Cristovao, Anna Geislerová, pro kterou šaty připravil Jakub Polanka, Tereza Voříšková, Barbara Nesvadbová, Adéla Pollertová, Dara Rolins, Lucie Vondráčková a Simona Krainová. Ta ke svému rozhodnutí podpořit kampaň 12 plus 12 říká: „Jsem ráda, že můžu pomoci lidem, kteří trpí nemocí motýlích křídel. Přestože se u nás toto onemocnění dotýká celkem velkého počtu lidí a léčba je velmi nákladná, chybí u nás dostatečná osvěta. Proto jsem se rozhodla, že pomůžu povědomí o této nemoci šířit dál.“

Anna Geislerová, Tereza Voříšková

Charitativní organizace DEBRA ČR, která kampaň 12 plus 12 organizuje, v Česku působí jedenáct let a za tuto krátkou dobu provedla doslova revoluci v péči o nemocné a dnes je díky ní a specializovanému Klinickému centru v Brně Česká republika na světové špičce v léčbě nemoci motýlích křídel. "Není to například dlouho, kdy se maminky malých pacientů snažily znovu použít dříve sterilní ošetřovací materiály, protože neměly peníze na nové. Dnes už díky proplácení těchto pomůcek zdravotními pojišťovnami mají k dispozici dostatek toho nejlepšího krytí,“ doplňuje Jitka Čvančarová

Kalendáře i diáře s novými fotografiemi lze zakoupit na eshopu www.12plus12.cz a od prosince v síti drogerií a parfumerií Rossmann.