Móda a krása

Chyby při vybíraní dětských bot

Nejčastější chyby při vybírání dětských bot a jak se jim vyhnout

Dětská obuv ovlivňuje správný vývoj dětské nohy. Předchází deformacím v podobě vybočeného palce, vbočeného malíčku, kladívkovým prstům a dalším neduhům, které způsobuje „nezdravá“ obuv. Jak vybrat dětské boty tak, aby vašim dětem neškodily?

Vyvarujte se těmto chybám:

Zjistili jsme, jaké jsou nejčastější chyby, které rodiče při výběru dětských bot dělají. Ale stejná pravidla platí i pro vaše boty – až budete příště vybírat nové lodičky, zkuste na ně aplikovat stejná pravidla a budete mít jistotu, že vám boty žádné nepříjemnosti způsobovat nebudou.

Tip: Kvalitní boty pro děti i dospělé najdete na eobuv.cz

• Špatný tvar boty. Boty pro děti by měly mít prostornou kulatou špičku, která prstům poskytne dostatek prostoru. Zaměřte se především na vnitřní hranu špičky – čím rovnější je, tím lépe. Špičaté boty tlačí prsty směrem k sobě a tím je deformují.

• Boty z umělých materiálů. Jsou neprodyšné, ale navíc se nepřizpůsobí tvaru nohy.

• Nekvalitní stélku. Vnitřní část bot by měla být ze savého materiálu, vyhněte se umělým materiálům a plochým stélkám.

• Boty s měkkým opatkem. Zvláště u menších dětí je důležité, aby opatek důkladně nohu zafixoval. Měl by být tuhý a vysoký. Zamezí tak deformaci kotníků a následnému šmajdání.

• Příliš tuhé boty. Na rozdíl od opatku by v přední části (v oblasti prstních kloubů) měla být bota dostatečně měkká a ohebná.

• Vysoké podpatky. Ty vytváří příliš velký tlak na přední část chodidla. Dětská bota by měla mít podpatek co nejnižší a současně s co největší plochou.

• Příliš těžké boty. Zvyšují zátěž pohybového aparátu a také únavu. Dětské boty by tak měly být co nejlehčí.

• Pořízení bot, co přesně padnou. Dětská bota by měla nabízet zhruba jeden centimetr prostoru navíc, proto vždy pořiďte o kousek větší. Šířka boty musí být minimálně tak široká, jako dětské chodidlo v nejširším místě (oblast prstních kloubů).

• Zkoušení bot vsedě. Nejspolehlivěji určíte správnou velikost boty tak, že vyndáte stélku a necháte dítě, ať se na ni postaví – snadno tak odhadnete potřebnou rezervu.

Tip: Dětská noha roste zhruba centimetr a půl za rok – proto pravidelně kontrolujte, zda vaše děti nosí správnou velikost!