JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Rodina

Kojení

Chtějí maminky kojit delší dobu?

Jaké jsou zkušenosti maminek z kojením? S jakými potížemi maminky se potýkají? A jaký je jejich postoj na kojení na veřejnosti? Odpovědi na tyto a další otázky přinesl průzkum.

V roce 2015 proběhl na webu Vyplňto.cz průzkum s názvem "Jak jste na tom s kojením, maminky? I vy budoucí…". A jaké byly výsledky toto průzkumu?

Jaká je nejlepší délka kojení

Neexistuje ideální délka kojení, ale spousta maminek by si přála kojit déle. Až ¾ dotázaných měla v plánu kojit více než rok. Třetina dotázaných uvedla, že se jim nepodařilo kojit tak dlouhou dobu, jakou si předsevzaly. Zánět prsu neboli mastitida je jednou z častých příčin, které předčasně ukončí kojení. Skoro polovina respondentek (48 %) se během kojení se zánětem prsu setkala.
“Podle výsledků odborných studií z posledních let lze při počínající mastitidě využít pozitivních vlastnosti bakterií z kmene Lactobacillus fermentum.“ vysvětluje Zuzana Dufková, porodní asistentka z Brna.

Kde hledají budoucí maminky informace

Nejčastěji budoucí maminky pro hledání informací využívají internet (57 %). U porodní asistentky nebo dětské sestry hledá informace 45 % dotázaných. Pouze 25 % respondentek studuje odborné knihy. Mezi další zdroje informací budoucích maminek patří rady lékaře, kamarádek a matky. Až 28 % dotázaných respondentek uvedlo, že personál v porodnici jim neposkytnul dostatek informací.

Jaké jsou názory na kojení na veřejnosti

Většina maminek uvedla, že alespoň občas na veřejnosti kojila. Z toho 17 % uvádí, že na veřejnosti kojí často (více než 5x za týden).

A co na to jejich partneři?

Pouze 2 % partnerů uvedla, že jejich partnerům kojení na veřejnosti vadí. I když je kojení na veřejnosti společností stále více přijímáno, s negativní reakcí okolí se setkalo 19 % dotázaných maminek.

Co ženám znepříjemňuje kojení

Mezi nejčastější potíže patřily bolesti při kojení (32 %) zatvrdnutí nebo zadržování mléka. Častá je také bolest zad (20 %) a časová náročnost kojení (18 %). Maminky také zmiňovaly nedostatek vhodných prostorů pro kojící matky.

Co je považováno za největší přednost kojení

Maminky při výběru kladly důraz na pozitiva, která kojení přinášejí dítěti. Za hlavní přednost kojení maminky považují to, že se jedná o přirozenou výživu dítěte. Na druhém místě je jeho pozitivní vliv na imunitní systém a ochrana před infekcemi a alergiemi. Důležitou roli podle dotázaných maminek hraje citová vazba mezi matkou a dítětem. Finanční výhodnost nebyla podle průzkumu důležitá.

Přihlášení do klubu