JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Bydlení

Kuchyňská kachlová kamna

Útulný domov s kachlovými kamny

Ženy májí rády útulná a příjemná prostředí. Snaží se je vytvořit i doma, pro své blízké. Pokud vybírají tapety, nábytek, osvětlení a závěsy je jasné, že tím ladí domov do určité představy.

Napadlo vás ale, že i způsob vytápění může mít vliv na vzhled interiéru?

Kachlová kamna – pojem, který je v dnešní době často skloňován. Pokud se pro ně rozhodnete, právě ony mohou být dominantou interiéru a zároveň jde o tkzv. zdravé vytápění.

Řemeslo topenářů bylo odedávna v našich zemích respektováno a těšilo se určité vážnosti. Vždyť vařit a topit se muselo všude. Topenáři vycházeli původně z hrnčířského řemesla. Ručně vyráběli keramické kachle, vypalovali je, glazovali. Stavěli kamna pro bohaté i chudší obyvatele měst a vesnic. Na zámcích složité tvary kachlí i kamen, zlacené, bohatě zdobené. Pro měšťanské domy střízlivější a hlavně účelné pro kuchyně a stavení.

Dnes toto řemeslo zažívá renesanci. Kachlová kamna vytváří sálavé teplo a patří proto ke způsobům „zdravého“ vytápění. Proč? Sálavé teplo zahřívá osoby a objekty v okolí tepelného zdroje, nepřetápí v místnosti vzduch a přitom se cítíte příjemně. Teplotní rozdíl mezi stropem a podlahou je minimální, jen několik stupňů. U běžných kamen to může být 10-15 stupňů Celsia, u stropu je teplota vyšší a u země nižší a vy topíte a topíte. Protože kachlová kamna vzduch nepřetápí, udržuje si dobrou vlhkost, teplotní rozdíl mezi stropem a podlahou nevytváří cirkulaci vzduchu a nevíří se prach, ani nepřepaluje. Moderním způsobem spalování dosáhnete, že palivo je využito téměř beze zbytku, bez velkého množství popela a častého přikládání. 

A co je hlavně pro ženy důležité, kachlová kamna mají krásný vzhled. A je omylem, že by se hodila jen do místnosti, která připomíná světnici z 18. století. Dnešní řemeslníci dokáží postavit kamna v moderní podobě pro moderní interiér. Pokud ovšem stojíte o klasický vzhled, je opravdu z čeho vybírat. I ve variantách plně funkčních kuchyňských kamen. Modře zbarvená kachlová kamna s černým kováním neurazí jistě žádnou hospodyňku.

A i dnes si můžete pořídit pro hlavní prostory domu historickou repliku, například z doby empíru. To byla právě pro kachlová kamna úžasná doba.

Přihlášení do klubu