JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Bydlení

Fasáda domu prozradí mnohé

Fasáda domu vám prozradí mnohé

Fasáda vám jako první indicie prozradí charakter domu a jeho obyvatel. Proto není divu, že investoři často promýšlí do jakého kabátu „obléci“ svůj dům.

Odráží individualitu investora, cit pro estetiku projektanta. Oba si přejí, aby fasáda co nejdéle odolávala mechanickému poškození a také odolávala vnějším vlivům a slunečnímu záření. Ale přesto se i nejlépe provedená fasáda časem poškodí, vybledne, znečistí. Tento proces nemůžeme zastavit, ale můžeme ovlivnit faktory, které ovlivňují poškození.

Barva fasády je v tomto případě velmi důležitá, i když se to na první pohled nezdá. Investoři velmi pečlivě zvažují, jak barva fasády zapadne do okolí stavby, zda podtrhne celkovou koncepci domu a také by neměla iritovat sousedy. Například moderní temné barvy použité na vnější „kabát“ musí vyhovovat technickým předpisům a vliv počasí by na nich měl být vidět co nejméně. Tmavé odstíny přitahují sluneční záření a na to je třeba brát ohled i z hlediska tepelně izolačních vlastností domu.

Neutrální barvy vám možná v tomto případě budou připadat poněkud fádní, ale mají i jiné výhody. Jsou více použitelné a málo kontraverzní ve vztahu k okolí, dobře zapadnou téměř do každé čtvrti. I čištění fasád je snadnější. Znečištění na neutrální barvě není tak viditelné, jako např. v interiéru na světlých tónech nebo na náročné tmavé barvě.

Trvanlivost a stabilita barevných tónů záleží především na okolních podmínkách a složení použitých materiálů v konečné vrstvě fasády. Vnější strana povrchu budovy je intenzivně vystavena přírodním podmínkám. Slunce, srážky a kondenzovaná voda zanechají své stopy, stejně tak organické látky a tepelné změny prostředí. Čím tmavší tón barvy, tím je opotřebení fasády více znatelné.

Vlhkost je nositelem kyselých iontů, které způsobují trhliny ve struktuře, snižuje se i tepelná izolace budovy. Nečistoty a prach se usazují velmi rychle, organické poškozování – mechy, lišejníky, plísně… Všechny tyto faktory nepříznivě ovlivňují stav venkovních zdí domu. Zpomalit tento proces může čištění fasád a následná impregnace hydrofobizačním nátěrem.

Pravidelná údržba se v tomto případě opravdu vyplatí. Dům a jeho fasáda nám prozradí mnohé o majiteli. Jaký má vkus, jaký upřednostňuje styl, jaký má cit pro barvu a v neposlední řadě jaký má vztah ke svěřenému majetku.

Související články
Fasáda domu je vaší vizitkou
Jak na čištění fasád
Vaše fasáda může být opět čistá

Přihlášení do klubu