Bydlení

Peníze

Uvažujete nad půjčkou? Přinášíme dobré rady při výběru

Také uvažujete nad tím, že si vezmete půjčku? Pokud nebude vaše první, jistě celkem dobře víte, na co se při výběru soustředit. Co ale ve chvíli, kdy se skutečně bude jednat o váš úplně první úvěr? Víte, na co je vhodné hledět a na co nezapomínat? Pokud ne, poradíme vám.

Soustřeďte se na podmínky získání

Nabídka půjček je poměrně rozsáhlá a bohatá, což ale neznamená vždy jistotu, že dokážete na každou z nich dosáhnout. Roli zde hraje hlavně vaše bonita. Když je posuzována, je bráno v potaz hned několik klíčových věcí. Společně se můžeme podívat na to, jaké jsou ty hlavní. Obvykle je to:

• Výše pravidelného příjmu
  • Finanční minulost
  • Výše výdajů a majetek

U jednotlivých poskytovatelů lze celkem rychle zjistit, co je k vyřízení třeba. U některých je nutné doložit a splnit řadu věcí. Potom to jsou ale půjčky i pro dlužníky, kde jsou podmínky celkem benevolentní. Obojí však jde ruku v ruce s rizikem a tedy celkovou výhodností. Ujasněte si, jak jste na tom se zápisy v registrech, kolik financí měsíčně utratíte, a mějte i jasno o příjmu svém, nebo o příjmu domácnosti. Podle toho můžete orientačně usoudit, jaký ty půjček pro vás bude doslova jako stvořený.

Zajímejte se také o výhodnost

Jakmile máte jasno v tom, které typ půjček by vám mohly vyhovovat, můžete přistoupit k tomu, že začnete vybírat podle výhodnosti. Většina lidí sice hledí na úrok, ale mnohem lepší je sledovat RPSN. Povinný ukazatel, který zohledňuje vše, co půjčku zdražuje. Čím je hodnota nižší, tím pro vás pochopitelně lépe. Nic výjimečného nemusí být ani to, že RPSN bude nulové. Ideálním případem jsou některé nebankovní půjčky ihned bez registrů. Pokud je splatíte v domluveném termínu, skutečně vrátíte jenom tolik, o kolik jste si požádala a kolik vám také přišlo na vaše bankovní konto.

Roli často hraje také rychlost vyřízení

Mnoho lidí zapomíná zjistit, za jak dlouho jim může být půjčka poskytnuta. A to je celkem velkou chybou, jelikož jsou situace, kdy i vy můžete na peníze spěchat. Jak si na tom současný trh stojí? Poměrně dobře. Taková rychlá půjčka online může být vaše třeba už v rámci několika hodin od podání žádosti. Potom tu jsou klasické spotřebitelské úvěry, u kterých je obvyklá doba čekání v řádech několika dní. Nejdéle budete čekat na hypotéku, což je vzhledem k objemu poskytované částky, ale i povinností vcelku pochopitelné. Při výběru konkrétního segmentu tedy počítejte i s tím, že ne vždy dostanete půjčku třeba druhý den.

Půjčujte si jenom u férových poskytovatelů

Když se rozhodnete pro půjčku u banky, obvykle se nemáte čeho bát, jelikož s ní je spojena řada jistot. Jinak tomu může být u nebankovní společnosti, kde se naše země stále snaží o lepší regulaci a kontrolu. Pokud nechcete naletět podvodníkům, je vhodné zaměřit se při výběru na několik věcí. A to:

·         Existence licence, nebo podaná žádost

·         Dohledatelné veškeré kontaktní údaje

·         Dobré hodnocení a recenze

Pamatujte, že s dobrou volbou souvisí několik pozitiv, kam můžeme zařadit třeba férový přístup, maximální transparentnost, ale i individuální možnosti, pokud budete potřebovat v něčem vyhovět.

Chtějte tolik, kolik skutečně potřebujete

Mějte jasno o tom, kolik peněz budete potřebovat a také mějte jasno o tom, kolik budete chtít měsíčně splácet. A takovou půjčku požadujte. Proč? Jelikož bude tou optimální, doslova vám na míru. Nenechte se přesvědčit některými poskytovateli o tom, že je vhodné vzít si větší sumu, stejně jako se nenechte přesvědčit ani o tom, že vám přijde vhod jiná splatnost. Daná doporučení jsou často spojena jenom s tím, aby měla banka nebo nebankovní společnost větší zisk, ale v souvislosti s vaší osobou to znamená jenom to, že zbytečně zaplatíte peníze navíc.