JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Bydlení

schodiště

V rodinném domě může být schodiště různých tvarů

Vícepodlažní dům nebo mezonetový byt se neobejde bez schodiště. To může být nejen praktickým, ale designovým prvkem, který dá interiéru domu skutečně originální podobu. A to, jak bude interiér vypadat, do značné míry určí tvar schodiště i materiál, z něhož bude vyrobeno.

Schodiště v interiérů může být přímé, nebo lomené do podoby různých písmen. Může být i spirálovitě stočené, nebo zaoblené. Může být u stěny i viset v prostoru. Pro každým dům se najde to pravé. Nejčastěji volí architekti, ale i zákazníci schodiště do tvaru písmene L a U. Časté je i schodiště ve tvaru písmene S a přímé ve tvaru I. V nových domech méně časté, ale ne úplně výjimečné jsou rozdvojující se schodiště do tvaru písmen Y nebo T. Při výběru tvaru záleží hodně nejen na vkusu investora, ale také na velikosti prostoru, do nějž bude schodiště umístěno, výšce jednotlivých stupňů i celkovém sklonu. Klasické schodiště je definováno sklonem do 45 °. Nad tímto limitem až do 58 ° už se jedná o žebříkové schodiště, a ještě větší sklon si vynutí instalaci pouhého žebříku.

Když si vybíráte schody, měli byste v prvé řadě myslet na to, kdo po nich bude pravidelně chodit. Máte-li doma někoho se sníženou pohyblivostí, ať už je zaviněna věkem, nebo nemocí, výška stupňů, jejich povrch, ale také umístění a tvar zábradlí by tomu měly odpovídat. Podstatný je také směr výstupu. U pravotočivých schodišť se člověk při stoupání po schodech otáčí za pravou rukou, u levotočivých je tomu naopak. Existují i schodiště kombinovaná, na nichž se člověk při výstupu otáčí za pravou i levou rukou. Taková schodiště mají většinou tvar písmene S.

Podobu schodiště může zásadně ovlivnit i tvar, výška a materiál zábradlí. Stejné schodiště bude vypadat jinak s dřevěným, skleněným i kovovým zábradlím. Inspirovat se můžete například na webu Truhlářství Jiří Horák, kde najdete desítky ukázek realizovaných schodišť v různých variantách.

Přihlášení do klubu