Vícepodlažní dům nebo mezonetový byt se neobejde bez schodiště. To může být nejen praktickým, ale designovým prvkem, který dá interiéru domu skutečně originální podobu. A to, jak bude interiér vypadat, do značné míry určí tvar schodiště i materiál, z něhož bude vyrobeno.

Schodiště v interiérů může být přímé, nebo lomené do podoby různých písmen. Může být i spirálovitě stočené, nebo zaoblené. Může být u stěny i viset v prostoru. Pro každým dům se najde to pravé. Nejčastěji volí architekti, ale i zákazníci schodiště do tvaru písmene L a U. Časté je i schodiště ve tvaru písmene S a přímé ve tvaru I. V nových domech méně časté, ale ne úplně výjimečné jsou rozdvojující se schodiště do tvaru písmen Y nebo T. Při výběru tvaru záleží hodně nejen na vkusu investora, ale také na velikosti prostoru, do nějž bude schodiště umístěno, výšce jednotlivých stupňů i celkovém sklonu. Klasické schodiště je definováno sklonem do 45 °. Nad tímto limitem až do 58 ° už se jedná o žebříkové schodiště, a ještě větší sklon si vynutí instalaci pouhého žebříku.

Když si vybíráte schody, měli byste v prvé řadě myslet na to, kdo po nich bude pravidelně chodit. Máte-li doma někoho se sníženou pohyblivostí, ať už je zaviněna věkem, nebo nemocí, výška stupňů, jejich povrch, ale také umístění a tvar zábradlí by tomu měly odpovídat. Podstatný je také směr výstupu. U pravotočivých schodišť se člověk při stoupání po schodech otáčí za pravou rukou, u levotočivých je tomu naopak. Existují i schodiště kombinovaná, na nichž se člověk při výstupu otáčí za pravou i levou rukou. Taková schodiště mají většinou tvar písmene S.

Podobu schodiště může zásadně ovlivnit i tvar, výška a materiál zábradlí. Stejné schodiště bude vypadat jinak s dřevěným, skleněným i kovovým zábradlím. Inspirovat se můžete například na webu Truhlářství Jiří Horák, kde najdete desítky ukázek realizovaných schodišť v různých variantách.