Bydlení

byt

4 tipy, jak v novém roce vylepšit svůj byt

Nový rok je opět za dveřmi a s ním může přijít i nová lampa, nové polštáře, možná nový koberec, a když se do toho pořádně opřete, tak klidně i nový nábytek. Ne, ještě jsme se nezbláznili – chceme vám jen připomenout, že je teď ta správná chvíle oživit své domovy a pustit se do renovace bytu.

Příchod nového roku je vždy důvodem k oslavě. Nejen že jste zdárně přežili ten předchozí, ale také je to zvláštně mystická chvíle, která mnohé motivuje k životním změnám. A pokud je vaším přáním shodit dvacet kilo, budiž. Co si ale tentokrát dopřát změnu v podobě nového vybavení bytu? Je samozřejmě jen na vás, zda vyměníte dvě vázy nebo zařízení celé ložnice. Můžete si také konečně vyřídit pojištění bytu, které jste dosud odkládali. Ale abyste zbytečně netápali, máme pro vás několik tipů.

1. Minimalismus

Jestliže chcete začít pozvolna, zkuste se nejprve rozhlédnout po bytě a schovat vše, co je ve vašem interiéru zbytečné. Momentálně je totiž v módě minimalismus. Poličky přeplněné figurkami slonů a památečními předměty ještě z dob maturitního plesu zkrátka nevypadají dobře. Nemusíte nic vyhazovat, vše pouze schovejte do krabice, kterou budete moci vytáhnout kdykoli, když budete mít nostalgickou chvilku. Interiéru to dodá vzdušnost a bude působit uklizeněji i moderněji.

2. Hřejivost

Určitě jste již slyšeli o principu hygge. Za tímto termínem se skrývá celý životní styl, který vám může přinést pocit pohody a štěstí. V interiéru ho docílíte jakýmsi „zateplením“ prostoru. Minimalismus totiž může budit dojem, jako by vás zrovna vykradli. Skandinávci proto v rámci hygge doplňují interiér spoustou svíček, hřejivými prvky, jako například vlněnými dekami, přehozy a polštářky, a přírodními materiály, hlavně dřevem, proutím nebo dekoracemi z mořské trávy.

3. Přizpůsobení prostoru

Máte malý byt, který působí trochu stísněně? Vybírejte nábytek se vzdušným designem, jako jsou židle nebo stůl s kovovou či drátěnou konstrukcí doplněnou dřevem nebo třeba pohovka na vyšších nožičkách. Pomohou i otevřené police a výmalba světlými barvami. Máte-li doma naopak velké otevřené místnosti s vysokými stropy, nebojte se do nich začlenit mohutná čalouněná křesla, závěsy z těžších látek a koberce s vysokým vlasem. Prostor to opticky zmenší a bude vypadat mnohem útulněji.

4. Udržitelnost

Jestliže je teď něco skutečně aktuální téma, pak je to ekologie a udržitelnost. Planetu dennodenně zahlcujeme tunami nepotřebných odpadů, které nás pravděpodobně všechny přežijí. Do svých domovů proto vybírejte takové kousky, které jsou kvalitní a vydrží opravdu dlouho. Nejen že tím můžete podpořit nějaké lokální řemeslo, ale za dva roky navíc nebudete muset kupovat vše znovu.

V zimních měsících trávíme ve svých domovech více času, využijte ho proto naplno. Nebojte se pustit do změn, díky kterým se doma budete cítit mnohem lépe.