JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Bydlení

ohřívače vody

Ohřívejte vodu úsporně aneb 5 rozdílů mezi zásobníkovými a průtokovými ohřívači vody

Stojíte před otázkou, jakým způsobem ohřívat teplou užitkovou vodu na místě, kde nelze její přívod řešit centrálně? Máte dvě možnosti – buď zvolíte elektrický zásobníkový ohřívač (bojler) nebo sáhnete po elektrickém průtokovém ohřívači vody. Oba způsoby ohřevu mají své výhody i nevýhody a nabízejí jiné možnosti. Pojďme si představit, v čem se liší.

ROZDÍL 1 – dostupnost teplé vody

Hlavní rozdíl mezi oběma ohřívači je v tom, jakým způsobem vodu ohřívají. Bojlery (zásobníkové ohřívače) nahřívají vodu v zásobníku. Vy tak máte k dispozici takové množství teplé vody, jaký je objem zásobníku. Pokud teplá voda dojde, chvíli trvá, než se nahřeje další zásoba.

Oproti tomu průtokové ohřívače vody netvoří nikde zásobu vody, ale ohřívají ji až ve chvíli, kdy otočíte kohoutkem nebo zvednete pákovou baterii. Tím pádem máte teplou vodu k dispozici neustále.

ROZDÍL 2 – úspornost

S rozdílným typem ohřevu souvisí také úspora energie. Protože zásobníkové ohřívače přihřívají vodu průběžně jsou oproti průtokovým ohřívačům, které spotřebovávají energii jen ve chvíli spotřeby vody, energeticky náročnější.

ROZDÍL 3 – využitelnost

Zásobníkové ohřívače vody se hodí do míst, kde se dají předpokládat větší odběry teplé vody najednou, typicky v bytech a rodinných domech. Průtokové ohřívače vody se zase hodí lépe na místa s průběžným odběrem menšího množství teplé vody, jako jsou chaty, chalupy, dílny, rekreační zařízení, benzinové pumpy apod.

ROZDÍL 4 – velikost a umístění

V tomto případě se nedá hovořit o velkých rozdílech. Průtokové ohřívače samozřejmě představují menší zařízení, která se dají instalovat prakticky kamkoli – do koupelnových nebo kuchyňských skříněk, pod i nad umyvadla nebo dřezy.

U bojlerů záleží, jak velký objem zásobníku potřebujete. Menší zásobníky s objemem do 15 l jsou rozměrově malé a také se hodí pro většinu instalací. U větších zásobníkových ohřívačů nad 20 l už je potřeba počítat s tím, že zaberou více místa.

ROZDÍL 5 - cena

Cena ohřívačů vody závisí především na vybraném modelu konkrétního ohřívače. Nabídku elektrických ohřívačů vody si můžete prohlédnout u české značky Wterm, u které najdete různé konstrukce a objemy ohřívačů.

Průtokové ohřívače seženete v cenovém rozpětí od cca 1 200 – 10 000 Kč. Dražší a kvalitnější průtokové ohřívače vám mohou nabídnout řadu zajímavých uživatelských funkcí.

Menší zásobníkové ohřívače pořídíte už kolem 3 000 Kč. S větším objemem roste i cena, která se v případě velkých zásobníkových ohřívačů může vyšplhat i na 40 000 Kč. Celá nabídka zmíněné společnosti ZDE.

Přihlášení do klubu