Cestování

cestovní zavazadlo

Na dovolenou potřebujete vhodné zavazadlo

Nastane čas dovolených a mnoho z vás v předstihu přemýšlí, co si zabalí. Čas byste ale měli věnovat také výběru vhodného zavazadla. Mít kvalitní a  hlavně vhodné zavazadlo je důležitou součástí každé cesty.

Na velikosti zavazadla záleží

Velikost zavazadla se odráží od účelu i délky vašich cest. Například odcestujete-li jen na prodloužený víkend, tak vám většinou postačí menší zavazadlo do 55 centimetrů. Tato velikost je ideální na cestu dlouhou 2 – 3 dny. Navíc, pokud letíte letadlem, tak si jej můžete vzít s sebou na palubu.
Cestujete-li na delší dovolenou, potřebujete daleko prostornější kufr anebo praktickou tašku s více úložnými prostory v podobě kapsiček.

A co třeba čtyřčlenná rodina? Pro to jsou vhodné dva kufry o rozměrech 72 – 80 centimetrů.

Povolená váha zavazadel do letadla

Pozor: Při balení dejte pozor, aby zavazadlo nevážilo více, než dovoluje daná letecká společnost. Většinou se pohybuje povolená hranice hmotnosti (v ekonomické třídě) od 15 do 20 kilogramů. Pokud vaše váha překročí hranici, tak si připlatíte približně 1200 korun.

Jedete-li na dovolenou a plánuje i větší nákupy, tak si pořiďte tzv. expandabilní kufr, u kterého se dá jednoduše za pomoci druhého zipu zvětšit jeho obsah až čtvrtinu.

A co když s vámi cestují dospívající děti? Doporučujeme vybavit každého z nich vlastními zavazadly. Uvidíte, že to má své výhody.

Vhodný materiál cestovních zavazadel

Pří výběru zavazadla hraje velkou roli použitý materiál.

Mezi nejoblíbenější materiály patří skořepina (typ tvrdého plastu), která je velmi odolná proti poškození a je nepromokavá. Skořepinové kufry jsou ideální, pokud cestujete s křehkými věcmi. Více také chrání proti krádeži osobních věcí,“ říká Hana Andrlová ze specializovaného eshopu Modnidoplnky.cz.

Textilní kufry mají menší hmotnost. A navíc nabízí zvětšení svého obsahu díky praktickým kapsám. Textilní zavazadla a krosny nejvíce využijete, když cestujete na dobrodružnou dovolenou, kde byste asi s kolečkovým kufrem moc daleko nedojeli.

Velmi praktická jsou také textilní zavazadla s pevnou kostrou, které se dají rozšířit se do stran rozšířit.

A co třeba kožený kufr? Je vždy velmi elegantní, ale bude náchylný na poškrábaní. Navíc vyžaduje speciální péči.

O kolečko více nebo méně

„Pokud si chystáte koupit kufr, je důležité si rozmyslet, zda chcete mít model se dvěma kolečky nebo se čtyřmi. Kufry, které mají 2 kolečka, se nazývají “upright“ a jsou praktické při najíždění na obrubníky a na těžších terénech. Naopak kufry, které mají 4 kolečka - tzv. spinner, jsou vyhledávané pro svoji dobrou manipulovatelnost, protože se dají velmi snadno otáčet. Na rozdíl od modelu upright můžete kufry spinner táhnout vedle sebe i před sebou, takže jsou praktičtější pro delší cesty,“ doplňuje ještě Hana Andrlová.