JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Cestování

Durrenstein a Dolomity

Durrenstein a Dolomity

Durrenstein je v Dolomitech. Tedy část Alp. Dolomity jsou v podstatě takové " české hory". Je zde plno Čechů, dokonce v restauracích jsou české nápisy.


Češi rádi v Dolomitech říkají Slovákům - vy máte Tatry, my Dolomity. Dolomity se skládají s vápence hořečnatého. Kdysi nám tak trochu patřily. Byly součástí Rakousko - Uherska, stejně jako my. A Rakousko - Uhersko nám přálo. Pečovalo o nás. Dvě třetiny rakousko - uherského průmyslu bylo v Čechách a na Moravě.

Za Rakousko - Uherska

Poslouchal jsem kdysi v rozhlase vyprávění jednoho dirigenta.

"Za Rakouska - Uherska, jsem jel lodí. Po moři. Najednou se pokazil motor. Námořníci se hned ptali, zda mezi pasažéry není nějaký Čech. Bylo jim jedno, čím se živí. Tak jsem se přihlásil. Dovedli mne k motoru, ať to opravím". "

A Opravil jste to, když jste věhlasný hudebník a ne kovozámečník, či opravář motorů?“, ptal se redaktor. "

Opravil, byl to jen ucpaný palivový filtr".

Takovou měli tehdy Češi ve světě reputaci. Ani Hitler si později nestěžoval. Čechy a Morava vyráběli 27 % německé válečné produkce. Inu, byli jsme vyspělý průmyslový stát a bylo na čem stavět.

No, pak přišla Velká Válka. Itálie byla dlouho neutrální, ale když jim Spojené státy slíbili jižní rakouský území, v roce 2015 se nadšeně pustili do války. A zrovna Durrenstein bylo velitelství Rakousko - uherské armády. Za Velké války platila dohoda, že na velitelství se nestřílelo, ani se nebombardovalo. Páni oficíři měli tedy válku poklidnou.

 Cesta na Durrenstein

Cesta na Durrenstein je hezká, příjemná, bez ferrat, ale stále do kopce, jak již je to v alpách běžné. Ideální pro 1. den pobytu. Dolomity nejsou daleko. Asi 600 km z ČR. Zase je všude parkování zdarma. Dolomity jsou asi 15 x větší, než Tatry.

Autor:Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články
Ferraty v Alpách
Via Ferrata Monte Cristallo a Dolomity

 

Přihlášení do klubu