JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Cestování

Samos

Samos

Ostrov Samos je jedním z nejvýchodněji ležících řeckých ostrovů, který leží v Egejském moři blízko tureckého pobřeží. Se svou rozlohou dosahující téměř 480 km2. Je ideálním cílem dovolené pro všechny, kteří touží zapomenout na stres a načerpat nové síly. Nenajdete tady hlučná letoviska, tak typická třeba pro Ibizu, takže diskotékoví vyznavači sem asi nepojedou, ale pro ostatní nabízí tento ostrov mnoho atraktivního.

Historické památky

Jako skoro všude v Řecku, i na Samosu jsou historické památky téměř na každém kroku. Archeologické nálezy dokládají, že ostrov byl osídlen už 5000 let před naším letopočtem. První Řekové sem přišli v 11. století před naším letopočtem. Největší rozkvět ostrova i města Samos nastal za vlády tyrana Polykrata v 6. století před naším letopočtem, kdy vyrostly kolem města Samos velké hradby a byl také postaven chrám bohyně Héry, která se podle mytologie na Samosu narodila. Pozůstatky chrámu v Heraionu jsou součástí světového dědictví UNESCO. Pak se Samos stal dočasně součástí Perské říše, kontrolovali ho také Římané, Byzantská říše a Janované. Od roku 1566 pak patřil Osmanům. Součástí Řecka je znovu od roku 1912. Na Samosu se narodili významní Řekové, například Aristarchos, Ezop, Epikuros a Pythagoras.  Dodnes udivuje návštěvníky ostrova Eupalinův tunel, původně postavený jako přivaděč vody. Byl budován pod kopcem Kastro ze dvou stran a díky geniálním výpočtům Pythagora a technické vyspělosti řeckých stavitelů se obě skupiny ve více než kilometrovém tunelu potkaly uprostřed kopce jen s velmi malou odchylkou. Další úžasnou stavbou je amfiteátr na svahu hory Kasti.

Nejkrásnější pláže

Západně od největšího města ostrova Karlovassi leží oblázková pláž Potami a ještě západněji krásná, asi 150 m dlouhá písečná pláž Mikro Seitani obklopená skalisky. O něco větší je 350 m dlouhá Megalo Seitani, kde se vyskytují tuleni a proto je pláž i její okolí chráněno.  Na severním pobřeží leží nedaleko letoviska Kokkari  je oblázková pláž Tsamadou, která je přístupná jen z moře nebo 200 m dlouhým sestupem z útesu. Oblíbená je také písečná pláž Psili Ammos u města Samos, nebo Limnionas u střediska Votsalakia.

Letoviska

Na ostrovu Samos najdete spíše menší střediska. Také hotely jsou tady převážně vilové objekty s menším počtem podlaží, velké komplexy jsou zde spíše výjimkou, a pokud jsou, respektují výškové limity. K nejpopulárnějším střediskům patří Karlovassi, Kerveli,  Kokkari, Limnionas, Psili Ammos, Pythagorion, Samos a Votsalakia.

Související články:

Petrohrad

Mallorca

Přihlášení do klubu