Cestování

Dubrovník

Dovolená v Chorvatsku stojí za to

Chorvaté mají svůj klidný styl života, užívají si volné životní tempo a nikam nespěchají, nechte se proto zlákat do pohodové dovolené. Pokud chcete v Chorvatsku stihnout na dovolené co nejvíce památek, je nejlepší si cestu pěkně naplánovat.

Chorvatsko je 18. nejpopulárnější turistická destinace na světě. Jedná se o přímořskou zemi se svými ostrovy a ostrůvky, zálivy, národními parky, řekami, městy oplývající historií, památkami a prosluněnými vinicemi.

Co byste měli vědět o Chorvatsku

- Větší část Chorvatů jsou katolíci a s tím tak úzce souvisí i zvyky a kultura v menších městech a vesnicích. Každá obec má svého patrona, jehož svátek slaví bohoslužbami a obřady.

- Chorvaté si se Srby, jenž jsou jejich sousedé, rozumí stejně, jako Slováci a Češi.

- Dovolenou je dobré začít prohlídkou města Splitu. Odsud to totiž není daleko ani do dalších lákavých míst, jako je například Národní park Krka s nádhernými vodopády, a dále Dubrovník, jenž je historické město na seznamu památek UNESCO.

Města a místa

Národní park Plitvická jezera

Plitvická jezera jsou nejnavštěvovanější přírodní památkou Chorvatska. Skládá ze 16 propojených jezer a více než 90 vodopádů různých velikostí a jeskyní.

Hlavní město je Záhřeb (Zagreb)

Zagreb můžeme přirovnat například k Brnu – kosmopolitní, spousty mladých lidí, město, kde to žije. Město leží na kopci a je v něm spoustu historických památek, tady je pár z nich:

- Záhřebská katedrála a historické Horní město  s  Kamennou bránou

- Trh Dolac je nejnavštěvovanější a nejznámější trh v centru města

- Kostel sv. Marka, je to nejstarší budova v Záhřebu

Poloostrov Istrie

Poloostrov Istrie je největší poloostrov Chorvatska, najdete zde spousty historických míst i možností ke koupání, potápění a a mnohem více. Kromě vinic nezapomeňte na návštěvu také historických měst.

Split

Split patří k největším městům v Chorvatsku. Žije v něm mnoho přátelských obyvatel, najdete zde obchůdky i tržnice, kavárničky a zkrátka vše co byste nemohli na dovolené postrádat.

Dubrovník

Dubrovník  je známí díky historickému městu a svým hradbám, obojí je památkou UNESCO.  Z hradeb je dobře vidět na širé moře a okolní ostrovy.