JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Cestování

rodinná dovolená

Dosluhuje vám auto? Jak vybrat to správné, abyste na dovolené nebyli překvapeni?

Chystáte se jet na dovolenou autem k moři? Plánujete road trip po krásné české krajině nebo velkou poznávací cestu za hranice? Pak je na čase pořádná kontrola vašeho vozu od základu. Potíže s autem vás totiž můžou stát nejen několik promarněných prázdninových dní, ale také dost nervů a dost peněz. Pokud tedy vaše auto dosluhuje, ale doposud jste otáleli s pořízením nového, možná je čas na to, zjistit si pár rad a tipů.

Nové nebo jeté?

Obě varianty mají svá pro i proti. Nové auto je holt nové. Můžete si být jistí, že s ním nikdo nenaboural, nepromeškal výměnu oleje, atd. Auto je také kryto tovární zárukou. Kromě typu si navíc přesně na míru můžete vybrat barvu či výbavu auta, aby auto bylo do posledního detailu podle vašeho gusta. Za to vše si ale samozřejmě ale připlatíte. 

Druhou možností je zvolit auto ojeté, pro které se dle průzkumu rozhodne 8 z 10 Čechů. A není se co divit. Pokud vezmeme v úvahu, že nové auto prakticky ihned po zaplacení ztrácí minimálně pětinu své hodnoty a každý další rok zhruba 10 %, lze i relativně nové auto za pár let sehnat výrazně levněji. 

V autobazarech navíc naleznete na jednom místě velký výběr značek, barev a typů a s autem můžete odjet prakticky ihned. Ale i koupě z druhé ruky má svá rizika a vyžaduje určitou obezřetnost. Pokud autům vůbec nerozumíte, zkuste před koupí poprosit známého, který se v autech vyzná, aby vás doprovodil. Pomůže vám při výběru a může odhalit i vady, které pro laika nejsou na první pohled patrné. 

Do hor nebo na nákupy ve městě?

Mohlo by se zdát evidentní, že výběr typu a velikosti auta je potřeba přizpůsobit účelu a prostředí, ve kterém budete vůz nejčastěji používat. Nejenže takové auto je do městského provozu nepraktické a prodraží se, ale může zde být i nebezpečné, když z něj lze lehce přehlédnout chodce. 

A když se něco přihodí?

Možná vás při výběru auta zláká nádherný Mercedes nebo luxusní BMW za víc než příznivou cenu. Uvědomte si ale, že koupí auta investice do něj nekončí a i běžná údržba luxusnějšího vozu bude stát několikanásobně více než údržba běžněji dostupných vozů. Náhradní díly na zmíněný Mercedes či BMW nebudou nejspíš dostupné tak snadno jako třeba na Škodovku, velký rozdíl bude samozřejmě také v ceně. Navíc se dopředu zamyslete nad tím, zda je ve vašem okolí servis, který by si s případnou opravou poradil. 

Pozor na spotřebu

Opravdovou zátěží měsíčního rozpočtu se může stát i zbytečně vysoká spotřeba. Plánujete-li auto využívat denně, určitě volte vůz s co nejmenším počtem najetých kilometrů. Obecně lze říct, že pro delší trasy nebo těžší náklad jsou vhodnější dieselové motory. Pro popojíždění po městě a s malou zátěží je zase výhodnější benzínové auto. Zvážit můžete i alternativu v podobě pohonů LPG nebo novější CNG. Jejich nespornou výhodou je cena paliva, díky které při jízdě výrazně ušetříte. Mimo jiné se však musíte připravit na vyšší investice - přestavba současného automobilu, menší zavazadlový prostor nebo menší síť čerpacích stanic. 

A v neposlední řadě je financování

„Důležité je zvážit vaše finanční možnosti a způsob, jak chcete s vozem dále nakládat,“ říká Martin Kapicz, ředitel pro Auto Business společnosti Cofidis, a dodává: „Kvalitní autobazary, kde dnes nakupují nový vůz více než tři čtvrtiny Čechů, nabízí široké možnosti financování, ze kterých může zákazník vybírat.“

Vedle hotovosti a leasingu je stále častější možností financování i spotřebitelský úvěr. Na rozdíl od leasingu je při pořízení na úvěr auto hned vaše. Můžete ho kdykoliv prodat, nechat jej řídit, koho chcete a najet s ním, kolik kilometrů chcete. Máte ale také zodpovědnost za veškerý servis či pojištění.

Přihlášení do klubu