Móda a krása

Festival Khamaro přinese přehlídku módy inspirované romskou kulturou - kolekce známého fashion studia Romani Design v galerii Mánes!

Letošní jubilejní 20. ročník festivalu Khamoro přinese jedinečnou příležitost nahlédnout do světa módy inspirované romskou kulturou. Unikátní fashion událost pod taktovkou známého maďarského módního studia Romani Design se odehraje v galerii Mánes 29. května od 20 hod. Romské i neromské modelky budou prezentovat oděvy, které zajímavě propojují módní trendy s romskými tradicemi.

„V rámci festivalu Khamoro jsem v roce 2012 uspořádal open-air přehlídku své letní kolekce Corazon Gitano, a bylo to skvělé. Myslím, že romská a latinskoamerická kultura mají mnoho společného, a nejen proto se na show Romani Design moc těším,“ zve oblíbený návrhář Osmany Laffita, který za festivalovou přehlídkou stál.

Romani Design, první mezinárodně úspěšné studio svého druhu, se na módu zaměřuje od svého vzniku v roce 2010. Zakladatelky a hlavní designérky studia, sestry Erika Varga a Helena Varga říkají, že cílem jejich kolekcí není jen vytvořit líbivé oblečení, ale hlavně se svou tvorbou snaží bojovat proti stereotypům a předsudkům vůči Romům a skrze módu reprezentovat romskou kulturu.

Letošní 20. ročník festivalu Khamoro se koná v Praze od 27. května do 2. června. Festival představí bohatství romské kultury od hudby, kterou si širší veřejnost s romskou kulturou spojuje asi nejčastěji, přes výtvarné umění po historické výstavy, odborné konference nebo právě módní přehlídku.

O festivalu

Khamoro (romsky „sluníčko“) je největším a nejznámějším profesionálním romským festivalem na světě, který v Praze již od roku 1999 pořádá organizace Slovo 21 společně s SP Saga. Festival každoročně nabízí jedinečné koncerty romských kapel z celého světa, výstavy, filmové projekce, taneční workshopy i odborné semináře a konference. Khamoro navštěvuje ročně přibližně 10 000 lidí z České republiky a zahraničí.

Jádrem celého festivalu je romská hudba, která představuje významnou součást světového kulturního dědictví. Za dobu existence festivalu se na koncertech divákům představilo více než 160 profesionálních romských kapel ze 40 zemí světa.

Festival vždy podporovalo mnoho významných osobností, od respektovaných politiků jako byl Václav Havel nebo jsou Daniel Herman a Adriana Krnáčová, až po populární hvězdy Terezu Maxovou, Vladimíra 518, Jana Cinu a mnoho dalších.