JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Volný čas

recepty

Recepty pro děti: Jehněčí maso na spousty způsobů

Jehněčí maso je jedním z nejvýživnějších mas, která máme v české kotlině přirozeně k dispozici. Má minimální obsah tuku, maximální výživové hodnoty. Jeho bílkovina je velmi kvalitní. A obsah stopových prvků až překvapivě vysoký. Proto je vhodné zařadit jehněčí maso na dětský jídelníček. Nejlépe samozřejmě v bio kvalitě, tedy pořízené u místního chovatele. Nebo v řeznictví, kam berou maso z českých a moravských ovčích farem.

Základem je kvalitní maso a jeho správná příprava

Mnoho lidí se jehněčího masa bojí nebo zříká z důvodu jeho nelibé vůně. Ale je to v podstatě jen chyba jejich neinformovanosti, protože jehněčí maso lze upravit správnými kroky tak, aby nebylo cítit skopovinou. Pokud tedy patříte k lidem, co si s jehněčím masem neporadí, vězte, že zásady práce s ním jsou následující:

- nejlépe se pracuje s jehněčím masem jehňat, která se celoživotně pásla venku, jejich maso je totiž cítit nejméně. Ale i z většího chovu lze maso šikovně zpracovat
- zásadním a prvním krokem po koupi jehněčího masa je obrat maso od veškerého loje (tuku). Nejlépe i mezi jednotlivými svaly. Nositelem skopové vůně je totiž zejména tuk, maso jen minimálně
- maso vždy připravujte tak, abyste do něj přidali některý z těchto tří „rozkladačů“ aromatu – česnek, jalovec nebo rozmarýn. Pokud použijete alespoň jedno ze jmenovaných, maso nebude cítit vůbec
- jehněčí maso vždy podávejte teplé. Jakmile vychladne, aroma se v něm částečně objeví. Mnoha lidem a zejména dětem to sice naprosto nevadí, ale citlivější jedinci mohou mít ze studeného jehněčího nelibý dojem. Pak by se mohlo i stát, že dítě začne maso odmítat, a vy budete muset přemýšlet, jak ho do něj dostat jinak.

Mleté jehněčí

Nejlepší variantou pro všechny děti do cirka pěti let je mleté maso. My rodiče sice nemáme mleté maso zažité nijak příjemně, ve školních kuchyních ho v minulosti nijak dobře neupravovali, ale to neznamená, že to nemůžeme pro naše děti změnit. Mleté jehněčí maso berme jako základ pro jakoukoliv další přípravu jídla. Maso je to totiž naprosto všestranné s neomezeným použitím.

Dětské příkrmy

Pokud máte zdroj jehněčího (ale i jiného) masa z bio chovu, je to ta nejlepší možná volba. I když samozřejmě drahá. Ale vyplatí se. A až budete dítěti, zejména ve věku do dvou let, připravovat k masu zeleninu, raději, než po supermarketové zelenině, sáhněte po té ve skleničkách s dětskými příkrmy.

Je totiž kontrolovaná a rozhodně v ní nesmí být tak velký mix reziduí postřiků a umělých hnojiv, jako je tomu v případě pultové zeleniny prodávané v kategorii „pro dospělé“, tedy běžně v obchodech. Příkrmy jsou sice o něco dražší než běžná zelenina, ale když si pohlídáte Lidl leták nebo Penny leták, celkem často tu potkáte akce na kvalitní dětské zeleninové příkrmy. Nakupte do zásoby a máte vystaráno. I na již zmiňované cestování.

Základní recept na úpravu mletého jehněčího masa

Pokud máte jehněčí obrané od loje, pomelte ho. Pak zpěňte cibulku (pokud nedělá dítěti zle na trávení) a později přidejte mleté maso. Hned jej okořeňte rozmarýnem nebo jalovcem – podle toho, jak jej dál budete upravovat. Přidejte i sůl.

Rozmarýn je všestrannější bylinka a hodí se pro všechny běžné recepty. Jalovec je kořením na „divočinu“, proto se více hodí k omáčkám a k přípravě masa právě na způsob divočiny. Česnek více ladí s rozmarýnem než s jalovcem – ale je to záležitost osobních preferencí, samozřejmě.
Mletá maso pak duste pod poklicí, z počátku není podlití potřeba, později se může vývar nebo i voda hodit. Pokud budete dusit v kvalitním keramickém kastrolku, podlévání nebude nutné. Jehněčí je přirozeně jemné a šťavnaté. Duste jej cca půl hodiny, pak zkontrolujte, zda je hotové. Každá část masa se totiž upravuje jinak dlouho. Maso z krku je hotové téměř hned, kdežto třeba šál se musí produsit déle.

Dušené jehněčí maso do zásoby

Jakmile je maso měkké, máte jej připravené pro další použití kamkoliv. Vyplatí se připravit větší množství masa najednou, naporcovat si jej a dát do mrazáku. Anebo jím naplnit malé skleničky a zavařit jej. Ale pozor, v tomto případě je nutné přidat trochu vývaru a zavařovat maso na 100 stupňů a alespoň hodinu. To už ekonomicky výhodné není. Ale pokud chybí místo v mrazáku nebo se chystáte třeba na delší cestu, hodí se i zavařování.

Pak jen odebíráte z mrazáku nebo ze zásob ve spíži a přimícháváte do pokrmů. Díky tomu budete pak mít uvařeno docela rychle, přesto kvalitně. Protože třeba jen připravíte kuskus a trochu dušené zeleniny (nebo vezmete zeleninový příkrm). Po vyndání z mrazáku je dobré do dušeného jehněčího přidat ještě trochu čerstvého rozmarýnu nebo jalovce, vždy v mleté podobě, samozřejmě. Oživí se celkově chuť masa. U zavařovaných skleniček to nutné není.
Mleté jehněčí můžete míchat s kuskusem, rýží, bulgurem, bramborami, pohankou, quinoou, těstovinami, dodělat k němu omáčku, upéct jej ve formě placiček, do kterých přimícháte suroviny dle chuti, možností je nepřeberné množství. Stačí zapojit trochu fantazie a vynalézavosti.

Přihlášení do klubu