Volný čas

peněženka

Jak vybrat peněženku

Peněženka není jen módní doplněk, ale hlavně velmi zásadní prvek našeho každodenního fungování. Při jejím výběru bychom tedy neměli myslet jen na estetické, ale také na praktické hledisko, a to platí zejména o vybírání peněženky dámské. Peněženek je velké množství, každému vyhovuje něco jiného, ale než si koupíte novou, promyslete si, na co všechno ji používáte, co všechno v ní nosíte a u dam také jak často ji vytahujete z kabelky.

Co všechno se vejde do peněženky

Peněženky jsou jak minimalistické pouze na peníze a jednu, dvě karty, tak standardní, kde už se vedle platebních karet vyskytují i různé klubové karty, pár fotografií rodiny v kapsičky s okénkem až po obří, které skrývají i spousty starých účtenek, vizitky od lidí, které už si ani nepamatujete a někdy i dokonce doklady. Střední a velké mají vždy i přihrádku na drobné, zatímco u těch malých se jaksi předpokládá, že muži nosí drobné v kapse a ženy na dně kabelky, protože drobné mince do ní není kam dát. Máte-li ve zvyku nosit v peněžence i doklady, doporučuji raději koupit samostatné pouzdro, protože ztráta nebo odcizení peněženky se dá vyřešit zablokováním karet, ale ztráta peněženky s kartou a občanským průkazem zároveň může vést k velkým finančním komplikacím.

Jaký typ peněženky si vybrat?

To je vždy na osobních preferencích, ale nejlépe je vzít si svou aktuální peněženku a zjistit, zda vám její velikost a rozložení přihrádek vyhovuje, nebo potřebujete spíš menší či větší. Peněženka by měla být u žen univerzální. Přemisťování peněz, karet a dalších věcí mezi několika různě velkými peněženkami a kabelkami vede maximálně k tomu, že vždycky budete s sebou mít peněženku, v které bude něco důležitého chybět. Muži podobný problém většinou řešit nemusí, stačí jim jedna kvalitní peněženka, doplněná případně o sponu na peníze. Malé peněženky se vejdou i do menší kabelky, ale mnohé ženy nedají dopustit na skutečně velké kusy, protože v nich mají opravdu všechno. Dá se to vyřešit jednou „hlavní peněženkou“ a další menší na sportování, nebo do divadla, do níž si dáte jen to, co daný den potřebujete.

Zcela určitě si při výběru nenechte svést jen módním trendem, nebo neobvyklým designem. Mám doma taky jednu ostře červenou renomované značky a skoro ji nenosím, protože se mi do ní všechno nevejde (a navíc je na její barvu alergický můj muž). Samozřejmě, pokud vám divoké barvy a vzory nevadí a naopak ladí k vašemu osobnímu stylu, klidně si ji kupte. Peněženka by prostě měla odpovídat nejen vašim potřebám, ale i vaší osobnosti. Někdo miluje vůni kůže, jiný preferuje textil, nebo kůži umělou. Také variant uspořádání je obrovské množství.

Z praktického hlediska je velmi podstatné, jak drží peněženka zavřená. Můžete si koupit peněženku na zip, z níž velmi pravděpodobně nic nevypadne, ale ne každý se rád zdržuje se zipem při každém nákupu. Zip má navíc nepěknou vlastnost – rád se rozbíjí. Kvalitně zapnete i peněženku magnetickým patentem, případně páskem s patentem, či drukem, ale u tohoto typu je třeba dávat pozor, aby se peněženka nepřeplnila, protože přeplněný obsah může patent opotřebit a ten přestane držet.

jak vybrat penezenku text 1

Kde se inspirovat?

Širokou nabídku různých typů najdete na webové stránce peněženky AHAL, kde jsou na výběr klasické dámské, dětské i pánské peněženky, včetně oblíbených dolarovek a spon na peníze, ale i speciální modely pro sportovce, nebo leváky. Oblíbené jsou i peněženky určené výhradně na mince. Skvělým typem na dárek mohou být i dárkové sady peněženky a dalších doplňků. Pro pány to může být například peněženka s klíčenkou a sponou na peníze, nebo s opaskem, luxusním perem, či kapesním nožem. Pro dámy jsou v kazetách peněženky s psacími pery nebo kvalitními propiskami. Ať už si vyberete pro sebe, nebo pro někoho blízkého, vždy zde nakoupíte velmi kvalitní výrobky.