Zdraví

Dieta DASH

DASH dieta, proč je hitem

Snažíte se bezúspěšně shodit přebytečná kila, ale nedaří se vám? Celosvětovým hitem se aktuálně stala tzv. DASH dieta. Co všechno obnáší?

Kde se vzala DASH dieta

Základní myšlenkou je především omezit významným způsobem konzumaci soli. Té ostatně konzumujeme příliš. Oproti doporučením Světové zdravotnické organizace dokonce trojnásobně. Sůl je sice pro náš organismus nezbytná, nicméně nadměrným solením si způsobujeme rozvoj civilizačních chorob, včetně obezity, z níž potom pramení například nemoci kloubů.

DASH dieta pochází z USA a kromě úbytku kilogramů by vám měla pomoct také snížit krevní tlak. Původní myšlenkou ostatně bylo sestavit jídelníček pro nemocné. Ten měl být dostatečně vyvážený, zajistit veškeré potřebné živiny a současně napomoci zlepšit zdravotní stav pacientů.

Klíčová byla především úprava krevního tlaku, stejně tak řešení problémů se srdcem a diabetu. Víceméně náhodně se zjistilo, že podobný životní styl pomáhá bojovat i s nadváhou. Tím bylo o popularitě DASH diety definitivně rozhodnuto. Co obnáší v praxi?

Jak vypadá jídelníček

Celá dieta se dělí na dvě fáze. V té první byste měli vydržet dva týdny. Stěžejní součástí vašeho jídelníčku se po tuto dobu stane hlavně zelenina. Účelem tohoto období je primárně nastartování metabolismu, čímž se hubnutí následně zefektivní. Ve druhé fázi si do svého stravovacího plánu zařadíte celozrnné výrobky, ovoce a potraviny s vysokým obsahem bílkovin, to znamená například mléčné výrobky. Konzumovat byste měli též maso, ideálně ryby a drůbež. Povolená jsou i vajíčka, v případě chuti na sladké si dejte ovocnou šťávu.

Vzhledem k tomu, že si nebudete pokrmy dosolovat, naučte se sůl nahrazovat, využít můžete různé druhy koření nebo bylinky. V obchodě čtěte při nákupu potravin složení. Čím méně sodíku budou obsahovat, tím lépe. Dieta by svým složením měla zajistit příjem stravy, která má nízký nebo střední glykemický index. Tato hodnota udává, jak rychle se sacharidy vstřebají do krve. Přílišná rychlost ovšem není žádoucí, protože cukr v krvi stoupá, což se lidský organismus přirozeně snaží kompenzovat. Dochází k vyplavení inzulínu, což může vést ke zvýšené chuti na sladké nebo paradoxně hladu. Tím jsou naše hubnoucí pokusy ohroženy

Co ještě obnáší dodržování DASH a co naopak nesmím

Další výhodou DASH diety je to, že si nemusíte odměřovat přesné porce. Tím se příprava jídla zjednoduší. Je ale samozřejmě nutné mít představu o tom, kolik toho celkově sníte. Proto je vhodné si nachystat na odměřování porcí hrníčky. Jíst byste měli zhruba šest porcí denně. A samozřejmě nezapomínejte ani na sport. Pokud do svého každodenního rozvrhu zařadíte i pohybové aktivity, hubnutí půjde rychleji.

Vyvarovat byste se samozřejmě měli potravin s vysokým podílem cukru a tuků. Vyhnout byste se měli bílému pečivu, slazeným nápojům, pokrmům z rychlého občerstvení a žádoucí je rovněž vyškrtnout ze svého běžného dne alkohol. Absolutně nevhodné jsou uzeniny či polotovary, slané pečivo je stejně tak nutné si odříct, nicméně někteří odborníci nejsou ohledně kompletního vynechání pečiva tak striktní.

Po ukončení obou fázi byste měli být v rámci svého stravování navyknutí na změnu, která pro vás bude trvale udržitelná a vy tak zvládnete dodržovat zdravý životní styl. Díky tomu je dieta skutečně účinná a nedochází k jojo efektu. Optimální váhový úbytek je při této dietě přibližně 5 kilogramů za měsíc. Vzhledem k tomu, že při této dietě nehladovíte, bude pro vás jednak mnohem snazší ji dodržovat, nebudete unavení a podráždění, a jednak vašemu tělu nehrozí, že nebude mít dostatek živin pro správné fungování. Jediným úskalím tak může být počáteční nezvyk na chuť nedosolovaného jídla, nicméně postupem času se tohoto problému zbavíte.

Vzorový jídelníček na 1 den

Snídaně – omeleta ze dvou vaječných bílků, jemně solená a dochucená bylinkami, čerstvé ovoce například borůvky, jahody či maliny + sklenice nízkotučného mléka

Dopolední svačina – hruška či jablko + jogurt

Oběd – vařené brambory bez soli s krůtím prsem připraveným na grilu