Zdraví

Sprcha

Kdy se sprchovat, aby byla pokožka zdravá

Kdy se sprchujete? Ráno, nebo večer? Věčné dilema! Pokud si dopřáváte sprchu ráno a startujete tak své tělo na nový den, nejste v tom sami. Podle průzkumů švédských vědců tak činí například 61 % britské populace. Je to ale v pořádku i pro vaši pokožku?

Podle dermatologů je ve skutečnosti zdravější a nejlepší sprcha ve večerních hodinách. Proč? Protože spánek ve všech nečistotách, choroboplodných zárodcích a toxinech, které vaše pokožka nasbírá po celý den, dává příležitost rozšiřování pórů a zanechávání skvrn na pokožce. Dokonce může docházet i k dlouhodobému poškození kůže.

Toto téma je velmi diskutované a má početné zastánce na obou stranách. Pokud jde ale o čistotu pleti, sprchování ve večerních hodinách je opravdu nejlepší volbou, protože pomáhá odstraňovat mastnotu, make-up, nečistoty a znečišťující látky, které shromažďujeme po celý den. Během dne se pokožka těla přirozeně exfoliuje a v noci se znovuobnovuje. Dopřávejte ji prostor pro tento proces tím, že ji odlehčíte sprchou po náročném dni. Zdá se to zřejmé, ale proč by přece jen někdo chtěl do postele se špinavou tváří?

Ranní sprcha vás pomůže probudit a poskytne vám tolik potřebný čas na plánování nového dne i krátkou meditaci. Bohužel výhody pro vaši pokožku jsou výrazně nižší. Pokud se musíte sprchovat ráno, opláchněte se rychle i večer a podpořte zdraví své kůže. Pozor ale! Sprchování dvakrát denně se příliš nedoporučuje kvůli možnému nadměrnému vysušování, které může přejít až do kožních obtíží.

Nezapomínejte, že při sprchování je důležitá i teplota vody. Dlouhodobé koupání v horké vodě škodí zdraví. Tělo a mysl uvolní a navodí příjemný pocit před spánkem mírně teplá voda. Na obličej pak jedině voda studená, která stahuje nežádoucí póry. Čím kvalitnější spánek, tím lépe vypadají vlasy i pokožka na druhý den.