Zdraví

viry

Obrňte se proti virům. Imunitu posílí houby šitake i grep

Únava, bolest svalů a kloubů a zvýšená teplota. Přestože před podobnými příznaky v posledních dnech varují média v souvislosti s koronavirem, stejné projevy nese i obyčejné nachlazení či chřipka. V každém případě, a v rizikovém období zvláště, se vyplatí posílit imunitu. Obranu proti virům nekoupíme jen v lékárně – účinné pomocníky seženeme i z přírodních zdrojů.

Chladné měsíce, kdy lidé tráví většinu dne ve vytopených místnostech, jsou pro přenos virů ideální. Suchý vnitřní vzduch vysušuje sliznice, a ty se tak stávají vhodným prostředím pro množení virů. Pokud se vytopeným místnostem nevyhnete, jako vhodná prevence poslouží grapefruit. Extrakt ze semen grepu působí proti stovkám kmenů virů a bakterií. Navíc obsahuje bioflavonoidy, které posilují imunitu a čistí organismus, takže pomáhají proti nachlazení a infekcím.

Jelikož grepové kapky působí také jako přírodní antibiotikum, pomáhá grep nejen jako prevence virových a bakteriálních infekcí, ale i při jejich léčbě.

Důvěrně známé „léky“

Podobně jako grapefruit i další pomocníky v boji proti nemocem známe z naší spíže. Typickým příkladem je pečárka neboli žampion. Jeho látky oceníme především při problémech s horními cestami dýchacími, ale i průduškami. Nejvíce prospěšných látek se nachází v čerstvých plodnicích a jejich počet skladováním i konzervací klesá. Nejlépe proto poslouží žampiony ve formě tinktury, jež působí jako přírodní antibiotikum na horní cesty dýchací. Pečárky ovšem nejsou jediné houby vhodné pro boj s chřipkou a nachlazením. Podobnou službu prokážou také japonské houbičky šitake s výraznými protivirovými účinky.

Téměř univerzálním pomocníkem je česnek, a to jak setý, ze kterého využíváme cibulku, tak medvědí, který svou sílu nese v listech. Jako pomocník proti šíření infekčních onemocnění se používal již ve starém Egyptě.

Nejen v kuchyni, ale i v lékárničce poslouží rovněž bazalka. Ta, ať už ve formě tinktury, čajové směsi, nebo koupele, nezapře své antibakteriální účinky, úlevu při bolesti ani pomoc s vykašláváním.

Ze starých herbářů

Dobrou službu v prevenci i v akutním boji s nemocemi nám prokážou i rostliny, které známe spíš od našich babiček. Typickým příkladem je čertův kořen, známý také jako sibiřský ženšen, který se používá mimo jiné při doléčování infekčních chorob, slabosti a virových onemocněních. „Čertův kořen působí jako adaptogen a harmonizátor, což znamená, že mimo jiné zvyšuje obranyschopnost organismu,“ doplňuje bylinkářka. Právě dobrá imunita je podle ní základem pro boj organismu s virovými a bakteriálními onemocněními.

K jedněm z nejlepších antibakteriálních prostředků patří lichořeřišnice. Likviduje v organismu streptokoky, stafylokoky a další druhy bakterií, hlavně na dýchacích a močových cestách. Vynikajícím ochranným prostředkem proti virům jsou dále pupeny vrby zpracované v gemmoterapeutikum. Ty pomáhají též již při vzniklé viróze a snižují i vysoké teploty.

Zázračný bez a bylinky z dalekých krajů

O účincích černého bezu svědčí známé staré rčení „před heřmánkem smekni, před bezem klekni“. Ke zlepšení stavu organismu se odedávna využívalo hned několik částí bezu. Čaj z květů je vynikajícím prostředkem na nemoci z prochladnutí, ničí bakterie a čistí zahleněné průdušky. Plody bezu zlepšují nervové problémy, pupen nám zase může pomoci s likvidací virů a bakterií.

Zázračné byliny lze samozřejmě najít i mimo české louky. Antivirovými a antibakteriálními účinky se vyznačuje celá řada cizokrajných bylinných prostředků.

Například tradiční čínská medicína využívá Andrographis paniculate, česky měkýn latnatý, který se vyznačuje silným antibakteriálním a antivirovým působením. Vilkakora čili kočičí dráp zase pochází z amazonských pralesů a chlubí se celou škálou příznivých účinků na lidský organismus. Jedním z nich je také protivirové a protizánětlivé působení.

K nejvýznamnějším bylinám v tradičním čínském léčitelství potom patří zlatice. Její hlavní léčivé účinky jsou antiseptické a protizánětlivé. Každá tato rostlina působí likvidačně na určitý druh virů, a proto je nejlepší zhotovit směs z těch nejúčinnějších.