Bydlení

podlahy

Výběr nové podlahy do domu nebo bytu: Nad čím se zamyslet?

Pořízení podlahy do bytu nebo do domu rozhodně není malou investicí a proto byste se předtím, než půjdete vybírat konkrétní podlahu, měli zamyslet nad tím, co od podlahy očekáváte a jaký účel by měla plnit. Poradíme vám, v čem si udělat jasno.

Každá místnost vyžaduje něco jiného

Protože provoz v každé místnosti je jiný a něčím specifický, budou i nároky na podlahu rozdílné. Obecně se nedá doporučit pokládka jednoho typu podlahy do všech místností, pokud třeba, podobně jako je tomu u vinylové podlahy, nejsou v nabídce podlahy se stejným dekorem, ale rozdílnými vlastnostmi.

Podlaha do kuchyně

Výběr podlahy do kuchyně by měl odrážet náročný provoz v kuchyni, kdy na podlahu často něco upadne, něco se zde rozlije a panuje zde čilý ruch. Je ideální, pokud je podlaha do kuchyně voděodolná, snadno čistitelná a bude mít povrch, který se nepoškodí při prvním pádu hrnce nebo sklenice. Nevhodná je dlažba, dřevo, koberce nebo laminát. Ideální je vinyl, PVC nebo litá podlaha.

Podlaha do obýváku

V této odpočinkové místnosti si chcete dopřát relax a pohodu, proto by i podlaha měla být příjemná na došlap, měla by působit měkce a měla by zvládnout časté posouvání křesel i dalšího nábytku. Velmi příjemně může působit masivní dřevo, laminát i moderní podlahy jako jsou vinylové, korkové, bambusové nebo PVC.

Náš tip: V dnešní době jsou velmi moderní propojené kuchyně a obýváky. Aby podlaha dokázala splnit rozdílné nároky obou prostorů, měla by být opravdu všestranná. Jako dobrá volba se jeví plovoucí nebo lepené vinylové podlahy. Jen pozor u plovoucích vinylových podlah -  ne všechny mají voděodolné zámkové spoje, což by v kuchyni mohl být problém.

S výběrem vhodné vinylové podlahy vám poradí ve společnosti Plancher, která se specializuje na prodej a pokládku vinylových podlah v bytech, domech i v komerčních objektech.

Podlaha do ložnice a dětského pokoje

Jak v ložnici, tak v dětském pokoji, by mělo být hlavně útulno a teplo od nohou. Zejména děti potřebují podlahovou krytinu, která je měkká a teplá, aby si mohly v klidu hrát na zemi. Opět se jako dobrá volba jeví vinyl nebo lze využít koberce, případně kombinovat vinylové podlahy s kusovými koberečky, které prostor zútulní.

Podlaha do předsíně a chodby

U chodeb by měla jako první kritérium při výběru podlahy být její odolnost. Předsíně a chodby schytávají ten největší provoz, jsou první plochou, kam vstupujete po návratu odkudkoli a zpravidla se na tyto podlahy dostane nejvíce špíny. Základem je tedy odolný povrch, kterému nebude vadit písek, kamínky ani vlhko. Jako ideální by se mohla jevit dlažba, ale právě spáry mezi jednotlivými dlaždicemi jsou místem, kde se drží vlhkost a špína. Odolnost keramické dlažby dnes můžete nahradit vinylovou dlažbou, která má podobný vzhled, ale je beze spár.

Podlaha do koupelny a na toaletu

Velmi specifické požadavky na podlahy kladou koupelny a toalety. V těchto prostorách je hodně vlhko a na zemi bývá mokro. Proto je potřeba, aby podlahu právě tato vlhkost nijak nepoškodila. Častým požadavkem také je, aby se podlaha do koupelny a na toaletu dala kombinovat s podlahovým vytápěním. Ještě donedávna tyto požadavky plnila především keramická dlažba, ale stále častěji se v koupelnách a na toaletách objevují lepené vinylové podlahy, které jsou velmi tenké, takže velmi dobře propouštějí teplo a díky jejich celoplošnému přilepení k podkladu nehrozí, že by pod ně zatekla voda.

Výběru podlahy opravdu věnujte dostatek času. Můžete si domluvit schůzku i s prodejcem podlah, který vám představí vlastnosti jednotlivých typů podlah a dokáže vám říci, která podlaha bude plnit vaše požadavky. Často si můžete domluvit rovnou i pokládku podlah.

Doporučujeme: Které dveře zvolit do malého bytu? Každý ušetřený metr se počítá!