Cestování

Ostrov Rab

Ostrov Rab - klenot Chorvatska

Rab je ostrov, který každého zaujme nádhernou malebnou rozmanitostí. Především jsou tu různorodé pláže a kulturní prostředí až doby římské říše.

Město Rab - centrum ostrova

Centrem ostrova je stejnojmenné město Rab. Město Rab má bohaté na historické dědictví. Malebnost tohoto města zaujala nejednoho turistu. Také proto se na tyto místa tolik lidí rádo vrací.

Ostrov Rab

Ostrov Rab patří do severní skupiny jadranských ostrovů v Kvarnerském zálivu a nachází se na 44 ° severní šířky. Vysoké hory zajišťují, že po celý rok se vzduch zahřeje na příjemnou středomořskou teplotu, která v průměru v létě je 26 ° C a v zimě 7 ° C. Ostrov se vyznačuje bohatostí přírodních bylin, úrodnými poli, vinicemi, olivovými háji.

Jak se na Rab dostanete? Trajektem z přístavu Stinica na jižní straně ostrova. Cesta trajektem trvá jen 15 minut. V letních měsících, lze cestovat i z Ostrova Krk. Plavba trvá přibližně 1 hodinu.

Na severovýchodní straně ostrova je velký kopec Kamenjak, který chrání zbytek ostrova od přímého vlivu kontinentálního vzduchu a poskytuje příležitost zbytku ostrova dopřát středomořské slunce, které svítí na ostrově více než 2470 hodin za rok.

V letních měsících fouká krásný a jemný vánek. Ostrov je omývaný křišťálově čistým mořem. V letních měsících je průměrná teplota moře 24 ° C.

Rab - tipy na výlety

Město Rab

Římané zde založili opevněné město, které pojmenovali Arba. Ve městě Rab je mnoho historických domů. Dominantu města tvoří zvonice kostelů. Nejvyšší (26m) je zvonice u katedrály v Rabu - románské baziliky Sveta Marija Velika.

Na ulici Gornja se nalézá i většina ostatních církevních staveb, například kostel sv. Ivana ze 7 st., ze kterého se zachovala pouze věž z 11. století. Za návštěvu stojí i park Komrčar. Centrum Rabu tvoří ulice s množstvím obchůdků, uměleckých galerií, restaurací a kaváren. Konec ulice Donja ústí na náměstí Municipium Arba s knížecím palácem ze 13. století.

Město Rab

Lopar

K výletům na pláže je vhodné celé severovýchodní pobřeží poloostrova. Zvláště u Loparu jich najdete spousty. Nejznámější je Rajská pláž.

Klášter Sv. Eufemia

Na pobřeží zálivu Sv. Eufemia (cestou z Rabu na Kampor) můžeme navštívit františkánský klášter Sv. Eufemia ze 13 století.

Kamenjak

Na vrchol hřebene Kamenjak se můžeme dostat pěšky Premužićovou stezkou z vesnice Mundanije, protíná 17 zídek s brankami, které oddělují pastviště ovcí. Tato značená cesta vede až na nejvyšší vrchol - 408m, kde je telekomunikační věž. Ale Kamenjak je přístupný i autem. Z Rabu jedeme směrem na Supertarkou Dragu a Lopar, v obci obce Mundanije pokračujeme podle ukazatelů směrem na Kamenjak označující přístup k restauraci blízko vrcholu Kamenjaku

Pak vyjedeme na hřeben. Je tam krásný výhled na město Rab i na vzdálenější ostrovy Cres, Lošinj a Pag. Když pojedeme dál rovně, dostaneme se k telekomunikační věži, kde je výhled na opačnou stranu na pohoří Velebit, poloostrov Lopar a ostrovy Goli, Grgul a Krk.