JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Zdraví

COVID-19

Rady jak zmírnit příznaky COVID-19

Poradíme Vám, jak zvládnout mírný průběh COVID-19 v domácích podmínkách, co na něho nezabírá a kdy je už nutné vyhledat lékařskou pomoc. Navíc přidáme odpovědi na několik dalších klíčových otázek.

Jak zvládnout mírný průběh COVID-19 doma?

Pozitivní zprávou nadále zůstává, že převážně většina lidí, kteří onemocní na COVID-19, má poměrně mírný průběh nemoci a není je zapotřebí hospitalizovat. V takovém případě trvají intenzivní příznaky nemoci většinou 4–5 dní.

Vzhledem k tomu, že na COVID-19 zatím neexistuje žádný lék, domácí léčba se stejně jako u chřipky a dalších virových onemocnění, zaměřuje na zmírnění symptomů. Jejím absolutním základem jej však vydatný odpočinek, dostatečný pitný režim, který se postará o odvádění toxinů z těla, které tady vznikají v důsledku boje imunitního systému s nákazou, a také podávání utišujících léků.

Jak zmírnit symptomy COVID-19?

Na snížení teploty, zmírnění bolesti a léčbě zánětu můžu užívat léky na bázi kyseliny acetylsalicylové, jako je například Acylpyrín. Ten je dostupný kromě klasické tablety i ve formě rozpustných šumivých tablet s vitamínem C. Dále se doporučují i přípravky s obsahem ibuprofenu a nebo paracetamolu, který taky snižuje teplotu a ztlumí bolest.

Kdy je potřebné při onemocnění COVID-19 vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte podezření na COVID-19, není nutné navštívit lékaře. Naopak, je vhodné zůstat v izolaci od ostatních, aby se nákaza nešířila dál, a svůj stav případně konzultoval telefonicky.  S vyhledáním odborné pomoci však neváhejte, pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků:

-těžkost s dýcháním

-bolesti a tlak na hrudi

-zmatenost

-namodralé rty a bledá tvář

-extrémní ospalost a neschopnost zůstat vzhůru

Jak Dlouho musím zůstat v izolaci?

Podle ministerstva zdravotnictví se délka izolace určuje takto:

- všem osobám, které byly na základě epidemiologického šetření vyhledány jako osoby v úzkém kontaktu s pozitivně testovanou osobou, nařídí karanténní opatření v minimální délce trvání 10 dnů ode dne posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou.

- u osob, kterým bylo nařízeno karanténní opatření, se provede v rozmezí 5. až 7. dne od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou, nejpozději však do 10. dne, RT-PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2

- v případě negativního výsledku RT-PCR testu a absence klinických příznaků onemocnění COVID-19 karanténní opatření po 10 dnech ukončí

- v případě, že se nepodaří provést RT-PCR test v průběhu 10 dnů od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou, karanténní opatření asymptomatických osob ukončí bez provedení testu za 14 dnů od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou

Co na COVID-19 nezabírá?

Pokud vám po léčbě jiného onemocnění zůstali doma nějaké antibiotika, v žádném případě se nimi nesnažte léčit COVID-19. Nejen, že by nezabrala (protože jsou dle typu určena k léčbě konkrétních bakteriálních nemocí), ale mohla by se vám dokonce uškodit. Dočasně totiž nabourávají imunitní systém, kterému se potom těžko soupeří s jinými infekcemi.

Jak se účinně chránit před virusovými infekcemi včetně COVID-19?

Dodržování hygienických pravidel, jako je časté a důkladné umývání rukou, používání virucidních dezinfekcí a nošení ochranných pomůcek, je v současnosti už zažitým a zároveň vysoko funkčním základem ochrany před všemi infekcemi, včetně COVID-19. Je vhodné zařadit do stravy aj výživové doplňky, které pomůžou posilnit obranyschopnost organizmu, konkrétně vitamín D, betaglukany, zinek a selen. Zároveň je potřebné dodržovat zásady zdravého životního stylu – jíst pestrou a vyváženou stravu, dodržovat pitný režim, pravidelně se věnovat fyzické aktivitě a každý den strávit aspoň 20 min na čerstvém vzduchu. Posílený imunitní systém nás sice možná před nákazou COVID-19 úplně neochrání, určitě však výrazně zvýší pravděpodobnost, že choroba bude mít u nás bezproblémový průběh.

Přihlášení do klubu