Kašel je přirozený obranný reflex, během kterého se čistí naše dýchací cesty. Někdy nás může dlouhodobě potrápit a vyčerpávat. Podívejme se na to, jak můžeme kašli čelit.
S kašlem se setkáváme krátkodobě při nachlazení a chřipce. Dále také při zánětu hrtanu, průdušek či průdušnice. Tento typ kašle má dvě fáze. Začíná suchým a dráždivým kašlem, kdy se obvykle nic nevykašlává a končí vlhkým kašlem, kdy dochází k vykašlávání hlenu.
Pokud máme suchý kašel, je vhodné začít popíjet bylinkové průduškové nebo lipové čaje, které mohou vykašlávání ulehčovat. Ideální jsou i čaje s podbělem lékařským, plicníkem lékařským či tymiánem. Také je velmi důležité dodržovat dostatečný pitný režim. Na trhu existuje množství kapek s bylinnými výtažky a velmi oblíbená bylinná mast psí sádlo, kterou si pacienti nanášejí na hrudník a ta následně dýchací cesty uvolňuje. Na noc je vhodné vzít si kapky proti kašli, abychom se vyspali.
Pokud už vykašláváme hlen, je vhodné začít užívat kapky na uvolnění hlenu a sirupy na zmírnění dráždivého kašle.
Na léčbu kašle můžeme využít také homeopatika, které mohou užívat děti nebo těhotné a kojící ženy.
Dlouhodobý kašel vzniká u kuřáků, alergiků, astmatiků, při rozedmě plic, také při onemocnění srdce, jícnu a při nádorech. Může být opět hodnocen jako suchý nebo vlhký.
Pokud kašlete více než 3 týdny, váš kašel se stává dlouhodobý. Navštivte neprodleně lékaře, který vás odborně vyšetří a popřípadě vám doporučí specializované vyšetření.
Trh nám nabízí spoustu sirupů, který řeší kašel u dětí. Při léčbě kašle je velmi důležité, aby dítě dostatečně pilo tekutiny, mělo klid a odpočívalo, a také mělo pestrou stravu s dostatkem vitamínů a minerálů. Kromě ovoce a zeleniny si můžeme dopomoct také vitaminovými doplňky pro děti.