JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Rodina

oblečení

Oblečení pro děti na zimu. Na co dávat pozor?

Jak správně obléct děťátko na zimu? To je otázka, kterou si klade mnoho (nejen) čerstvých rodičů. Zima je oproti ostatním ročním obdobím o něco náročnější. Chladné dny a studené počasí nám komplikuje pobyt ven a výběr oblečení dokáže být někdy pořádným dilematem. Jak správně obléct děti do zimních dnů a na co je třeba dát si pozor?

Jistě jste se už setkali s názorem nebo radou, že děťátku byste měli během zimy oblékat o jednu vrstvu víc, než máte vy. To ovšem není moc spolehlivá metoda zimního oblečení dětiček. Každý dospělý člověk má totiž rozdílný level otužilosti a jinak reaguje na chlad. Při této metodě by se mohlo stát, že vašemu děťátku bude zima nebo naopak, může se i přehřát a zpotit. Což také není dobré, protože může jednodušší nachladit. Spolehlivou metodou při dětském oblékání je takzvaná cibulová metoda. Tato metoda spočívá ve vrstvení jednotlivých kousků oblečení tak, aby děťátku zabezpečila teplo a sucho během pobytu ven. Zimní oblékání dětiček se bude pochopitelně lišit od věku. Rozdíl je oblékat miminko do kočárku, které v něm nemá téměř žádný pohyb a tříleté dítě, které už chodí a hraje si. Jak tedy správně vrstvit oblečení pro dětičky na zimu podle věku? A na co si dát pozor? Podívejme se společně na odpovědi.

Oblečení na zimu pro miminka

I když je zima, váš mrňous potřebuje pobyt na čerstvém vzduchu. Pokud si nesete domů miminko z porodnice právě během zimy, s procházkami s kočárkem byste měli začít až po týdnu či dvou od příchodu domů. Zpočátku nechte miminko zvyknout si na čerstvý vzduch doma. To můžete dělat tak, že budete postupně prodlužovat čas, který miminko tráví při otevřeném okně v bytě či domě. I v tomto případě však platí, že byste měli dbát na správné oblečení, aby váš mrňous neprochladl. S procházkami venku začněte postupně. První procházka v kočárku s miminkem během zimy by neměla trvat déle než patnáct minut. Postupně čas strávený venku můžete prodlužovat. Nakonec můžete kočárkovat i po dobu dvou hodin. Vždy si při procházkách v kočárku dejte pozor na to, aby bylo vaše miminko pořádné a teplo oblečené. Jaké jednotlivé vrstvy byste vašemu miminku měli obléct, chystáte-li se na procházku?

První vrstvou by mělo být dětské body, teplé dětské punčocháče nebo punčochy s traky či dupačky. Punčochy s traky jsou praktickou volbou, protože nesklouznou a zajistí tak nejen teplo ale i pohodlí miminka. Důležité je, aby punčochy s traky či dětské body byly z kvalitních a na dotek příjemných materiálů, aby nedráždily pokožku miminka. Jsou totiž prvním kouskem oblečení, které přichází do kontaktu s pokožkou miminka. Proto byste měli sáhnout po kvalitních a přírodních materiálech, jako je například bavlna. Ta je nejen příjemná na omak, ale umožňuje dětské pokožce volně dýchat a tak zajišťuje minimální podráždění. Skvělou výhodou je, že bavlněné dětské oblečení, ať už jsou to punčochy s kšandami nebo bez, dětské body či trička nebo nátělníky, je dnes dostupné v mnoha kamenných obchodech či e-shopech. Tak jako rodič nebudete mít problém s výběrem pohodlného a kvalitního oblečení pro vašeho prcka.

Druhou vrstvou jsou ponožky, svetříky či dívčí mikiny nebo chlapecké mikiny a čepice. Dívčí mikiny nebo chlapecké mikiny jsou dobrou a pohodlnou volbou namísto svetříku. U čepice si dejte pozor na to, aby pořádně překrývala uši miminka. Ideální je taková, která se dá také šněrovat. Třetí vrstva je overal, rukavice, šála a teplé bačkůrky. Nakonec následuje fusak a dvě deky do kočárku. Jednu můžete položit pod fusak a druhou jej v případě potřeby přikrýt.

Oblečení na zimu pro děti od 1 do 2 let

I v tomto věku se při oblékání na zimu doporučuje vrstvení. Kromě zmíněných vrstev a kousků oblečení, jako jsou punčochy s traky, dětské body, ponožky, dívčí mikiny, chlapecké mikiny, svetřík či overal, nezapomeňte ani na pořádnou čepici, šálu a rukavice. Kromě toho můžete děťátku obléknout i zimní kombinézu, případně oteplovačky s větrovkou.

Tip: Víte, jak zjistit, jestli je vašemu miminku teplo? Nestačí mu chytit ruce či dotknout se nosu. Spolehlivou odpověď vám dá zátylek. Pokud je suchý a teplý, váš mrňous je v pořádku a v teple. Je-li studený, je mu zima a potřebuje se ohřát. Je-li však zátylek vlhký, dítěti je příliš teplo a potí se. V tomto případě je dobré ho ochladit, ale udělejte to postupně, aby neprochladlo.

Oblečení na zimu pro děti od 2 do 3 let

Dětičky v tomto věku se už poměrně více hýbou a tak by tomu mělo být uzpůsobeno i zimní oblečení. V zimním šatníku by chybět neměly punčochy, nátělník, teplé ponožky, dívčí mikiny, chlapecké mikiny, svetřík, overal, zimní bunda, oteplovačky, šála, rukavice a čepice. Nezapomeňte ani na teplé a hřejivé zimní boty. U dětiček v tomto věku je ideální zvolit zimní bundu a oteplovačky než kombinézu, protože usnadňují dětičkám svléknout se v případě potřeby jít na toaletu.

Během zimy můžete vsadit také na termo prádlo, které efektivně odvádí vlhkost a zajišťuje tak sucho a teplo. Termo prádlo se skvěle hodí tehdy, plánujete-li delší pobyt s dětmi v přírodě, například během sáňkovačky či lyžování. Pozor si však dejte tehdy, pokud má váš mrňous citlivou pokožku, protože by ji termoprádlo mohlo podráždit. V tomto případě zůstaňte věrni přírodním materiálům, jakým je bavlna, abyste se vyhnuli podráždění pokožky.

Přihlášení do klubu