JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Volný čas

oblečení

Jak vrstvit sportovní oblečení?

Zima nebo teplo během sportovní aktivity trápí občas každého závodního i rekreačního sportovce. Diskomfort a nepohodlí během sportu můžete částečně ovlivnit správný výběrem sportovního oblečení, ať už se chystáte na lyže nebo na kolo – základem je správné vrstvení. Zapomeňte však na tlusté bundy, mikiny nebo svetry pletené vaší babičkou. Každá vrstva oblečení má plnit svou funkci.

Spodní funkční vrstva

První vrstva oblečení patří mezi nejdůležitější části oblečení během sportu. Její výběr rozhodně nepodceňte. Funkční vrstva neboli termoprádlo se skládá z horní a spodní části. Tělo se při námaze začne zahřívat a potit. Úkolem první vrstvy je odvádět pot z těla a udržovat ho v optimální teplotě. Vaše tělo zůstane v suchu a bez pocitu chladu.

Vybírejte ze dvou materiálů:

  • syntetika
  • a merino vlna.

Některé značky vyrábí termo i z kombinace těchto materiálů. Tento materiál dobře hřeje a zároveň nesmrdí ani po několika dnech nošení, což je výhodou, pokud vyrážíte na několikadenní trek. Nevýhodou je nižší životnost oproti syntetice. Syntetika vydrží déle a ocení ji spíše více potivý jedinci.

Nepodceňte také správný výběr velikosti. Aby funkční vrstva fungovala správně, musí dobře sedět na těle. Představte si, že je oblečení jako vaše kůže. Nemělo by být volné, ale zároveň nesmí tahat. Doporučujeme vybírat jemné prádlo s plochými švy.

Druhá střední vrstva

Druhá vrstva funguje jako izolační vrstva. Jejím úkolem je tělo zahřívat, ale také odvádět pot (vlhkost) získaný z termoprádla dál. Druhá vrstva musí podpořit vlastnosti první vrstvy. Udržuje tělo v teple a zároveň dýchá.

Jako druhou vrstvu volte funkční mikiny nebo fleece. Možná vás překvapí, že druhou vrstvu využívají i cyklisté v létě – obvykle dres, pod kterým nosí tenké funkční tričko nebo tílko. To zajistí efektivní odvod potu do dresu. Pokud vyráží na kolo v chladném počasí, vybírají jako druhou vrstvu zateplené dresy.

 

Třetí a čtvrtá ochranná vrstva

Na funkční miniku nebo fleece volte bundy různého typu – lyžařské bundy, větrovky na kolo nebo běh, pláštěnky. Do třetí vrstvy se řadí také kalhoty, například nepromokavé, které si oblečete při dešti. Chrání tělo před nepříznivým počasím.

Vrchní bunda by měla být voděodolná a nepromokavá, prodyšná, větruodolná. Bunda jako třetí vrstva má také izolační vlastnosti – bude udržovat teplo, ne však na úkor prodyšnosti. I bundy musí odvádět pot vyprodukovaný tělem směrem ven, a to odpařováním.

Oblíbené jsou softshellové bundy s membránou nebo bez membrány. Membránové bundy se nosí hlavně na hory, kde hrozí chladné nebo deštivé počasí. Dokáže vás ochránit mnohem lépe. Nemembránové oblečení je naopak univerzálnější, ale pokud budete dlouho v dešti, může promoknout. Kromě softshellu můžete opět sáhnout i po klasické syntetice. Tyto bundy se vyrábějí také s membránou nebo bez ní.

 

Příklady vrstvení oblečení na lyže

Co si tedy obléknout například na lyžování? V zimě bývá mnohem větší zima, a proto sáhněte po hřejivé první vrstvě. Pokud patříte mezi zimomřivce a rekreační lyžaře, doporučujeme merino vlnu, která vás dokáže skvěle zahřát. Termoprádlo by mělo mít vyšší gramáž, a to nad 180 g/m2.

Jako druhou vrstvu oblékněte fleece, který dokáže velmi dobře odvádět pot. Nahoru pak vezměte lyžařskou bundu. Nepropustí žádný déšť, sníh ani vítr. Bunda by měla být nepromokavá včetně zipů a švů. Zaměřte se také na velikost vodního sloupce – čím vyšší číslo, tím více vydrží. Při výběru se nezapomeňte podívat i doplňky, třeba sněhový pás nebo kapsu na skipas na rukávu.

Příklady vrstvení oblečení na turistiku

Na letní turistiku stačí termoprádlo s gramáží okolo 100 až 150 g/m2. Univerzální jsou potom gramáže do 200 g/m2, které se hodí na turistiku na jaře i na podzim. V létě nemusíte nosit termo triko s dlouhým rukávem, vybírejte trika s krátkým rukávem nebo v parném počasí postačí tílko. Pokud hodláte vyrážet na vícedenní treky, vemte si merino triko. Výhodou je, že triko nesmrdí a vydrží i několik dní. Merino navíc velmi rychle schne.

Jako druhá vrstva je ideální opět fleece. Je třeba si uvědomit, že fleece nehřeje, ale začne fungovat v okamžiku, kdy se tělo začne potit. Můžete pořídit klasických fleece nebo technický fleece. Jako třetí vrstvu ideálně softshell s membránou, která vás dokáže ochránit i před deštěm.

Přihlášení do klubu