JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Zdraví

Nadměrné pocení. Co s ním?

Nadměrné pocení. Co s ním?

Všichni víme, že je pocení přirozené. Je ale těžké ho jako přirozené vnímat, kdy vás obtěžuje víc, než je obvyklé. Jak nadměrné pocení omezit? 

Pomůže vám úprava stravy, kvalitní oblečení nebo návštěva odborníka.

Pocení může znamenat nemoc

Než se pustíte do boje s pocením, objektivně zhodnoťte, jestli se potíte víc než ostatní. Máte s pocením problémy, i když se fyzicky nenamáháte a teplota není nijak vysoká? Pokud ne, je možné, že se potíte v běžné míře, své pocení vnímáte jako nadměrné jen vy. Pokud ano, navštivte nejprve lékaře. Pocení často způsobují nemoci, je proto potřeba léčit ne samotné pocení, ale nemoc, která ho způsobuje.

Hygiena je základ

Zvlášť v létě se sprchujte ráno i večer a používejte antibakteriální mýdlo nebo sprchový gel. Seženete je v lékárně a pomůžou vám proti zápachu. Samotný pot totiž nepáchne – za zápach můžou bakterie, které pot rozkládají. Antiperspirant, nebo deodorant? Zatímco antiperspirant stahuje póry a tím pocení omezuje, deodorant zamezuje tvorbě bakterií, které způsobují zápach. Ať už používáte jedno, nebo druhé, nanášejte na čistou pokožku po koupeli. Nikdy se nesnažte sprejem přebít zápach zpoceného podpaží. Tím bakterie v podpaží jen zakonzervujete.

Upravte svůj jídelníček

Omezte kávu a další kofeinové nápoje. Pocení napomáhají i kořeněná a smažená jídla, proto se snažte používat méně koření, zvlášť pálivého, a jíst lehká jídla. Místo kávy pijte bylinné čaje, pomůže vám například čaj ze šalvěje. Bylinky můžete použít i do koupele – extrakt z lipového květu, rozmarýnu nebo kamence stahuje póry, a tím omezuje pocení.

Noste kvalitní oblečení

Zaměřte se na spodní prádlo. To by mělo být z prodyšných a savých materiálů, nejlépe přírodních. V umělých materiálech se pokožka potí mnohem víc. To samé platí i pro zbytek oblečení: přírodní materiály budou vždy příjemnější. Své o tom vědí pánové, kteří chodí do práce v oblecích z umělých vláken. Pořiďte si také kvalitní boty, takové, ve kterých bude pokožka nohou dýchat.

Nestyďte se vyhledat odborníka

Řada lidí se stydí svůj problém s pocením řešit s lékařem. To je zbytečné. Stejný problém jako vy mají i další lidé a specializované kliniky ho řeší každý den. Nejčastější je ošetření botuloxinem. Botuloxin je látka, která se používá k vyhlazování vrásek, ale i k omezení pocení. Lékař vstříkne do místa, kde vás pocení trápí, botuloxin jemnou jehličkou. Botuloxin poté blokuje informaci z nervových zakončení k potním žlázám. Ty tak nedostanou pokyn k pocení. Ošetření botuloxinem provádí lékaři v místním znecitlivění a ihned po něm můžete dělat to, co obvykle. Výsledek cítíte prakticky ihned, trvá až rok.

Přípravky, které vám zpříjemní život

K dostání jsou i další „vychytávky“, které vám pomůžou. Vyzkoušejte je!

  • Tělový pudr. Pudr naneste po koupeli do míst, která se nejvíc potí (podpaží, chodidla apod.). Pomůže vám udržet si pocit svěžesti.
  • Vodní mlha ve spreji (nebo jen rozprašovač s vodou). Drobnost, kterou oceníte především v létě.
  • Přípravky proti pocení z lékárny. Tyto přípravky při pravidelném používání omezí pocení. Ale pozor na alergické reakce. Přípravek nejprve vyzkoušejte na malý kousek kůže a nechte působit.

Přihlášení do klubu