Afty v ústech v lepším případě jen obtěžují, v těch horších jsou nesmírně bolestivé. Tyto malé vřídky v ústech mohou být vyvolány různými faktory, včetně stresu, nemoci či kousání do tváře. Přinášíme vám 5 domácích způsobů, které pomohou urychlit proces jejich hojení.
Šalvějový čaj je tradičně známý jako přírodní antibiotikum a pozitivně působí při jakýchkoliv zánětech v ústech. Díky antibakteriálním, protizánětlivým, antiseptickým a adstringentním vlastnostem pomáhá téměř na všechny problémy v dutině ústní, a navíc ulevuje od bolesti.
Šalvějový čaj uvařte dle návodu, nechejte jej ochladnout a vyplachujte dutinu ústní. Čaj ponechejte v ústech co nejdéle, vyplivněte a opakujte. Vyplachujte několikrát denně, brzy pocítíte úlevu.
Výzkumy potvrdily, že kokosový olej obsahuje látky, které působí proti bakteriím, virům, houbám i parazitům. Rovněž působí protizánětlivě a pomáhá redukovat zarudnutí a bolest.
Kokosový olej aplikujte na vatové špejli přímo na postižené místo několikrát denně. Preventivně si můžete dutinu ústní čistit kokosovým olejem pomocí zubního kartáčku.
Jedlá soda je známá pro schopnost obnovit rovnováhu pH a redukovat zánět, což pomáhá léčit afty.
Rozpusťte 1 čajovou lžičku sody v ½ šálku vody, a tímto roztokem si po dobu 15 až 30 vyplachujte ústa, vyplivněte. Opakujte dle potřeby několikrát denně.
Heřmánek je přírodní léčebný prostředek k hojení ran a zmírnění bolesti. Obsahuje dvě sloučeniny s protizánětlivými a antiseptickými látkami – azulen a levomenol.
Heřmánkový časový sáček slouží jako komprese a uklidňuje zánět. Mokrý sáček nechte na vřídku několik minut. Ústa pak vyplachujte čerstvě uvařeným heřmánkovým čajem. Léčbu opakujte 3x až 4x.
Med je známý antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Podle mnoha vědeckých studií velmi efektivně redukuje bolest, velikost afty i zarudnutí. Působí také preventivně proti návratu infekce.
Nejúčinnější je med, který je nepasterizovaný, nefiltrovaný a uchovává si nejvíce léčebných vlastností. Aplikujte na postižené místo 4x denně.