JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Zdraví

niacin

Co je to niacin

Niacin patří mezi vitamíny skupiny B, konkrétně se jedná o vitamín B3, jinak také o kyselinu nikotinovou. Dříve byl označován i jako vitamín PP. Poprvé byl popsán v roce 1936.

Vitamín B3 je rozpustný ve vodě a tělo ho přijímá s potravinami. Hraje důležitou roli v procesu uvolňování energie ze sacharidů, ale ovlivňuje i řadu dalších tělesných funkcí. Zásadní roli hraje v prevenci onemocnění zvaného pelagra. Dříve byl niacin označován také jako vitamín PP, z anglického Pellagra Preventive factor. Právě nedostatek niacinu způsobuje avitaminózu, na jejímž základě pelagra vzniká. Pelagra se v současnosti vyskytuje hlavně v chudých oblastech Jižní Ameriky, Afriky i Asie. Tam, kde tvoří základ stravy kukuřice, je častější, protože její konzumace brání vstřebávání niacinu. Pelagra se na začátku projevuje zažívacími problémy a hubnutím, dále kožními projevy a posléze až demencí. Nemocní mají také výrazně jahodově červený jazyk.

Vitamín B3 se podílí na regulaci hladiny krevního cukru, ovlivňuje správnou činnost nervové soustavy, pokožky i zažívání. Používá se ke snížení vysokého cholesterolu, únavy a stresu a pozitivní efekt má i na pacienty s revmatoidní artritidou a osteoporózou. Působí také na psychiku, protože pomáhá zmírnit úzkostné stavy, nespavost i projevy deprese. Pravidelná konzumace většího množství potravin obsahujících niacin podle některých výzkumů také snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby.

Zdrojem niacinu jsou hlavně pivovarské kvasnice, játra, tuňák, krůtí maso, tmavé pečivo, slunečnicová semínka, arašídy, luštěniny a pšeničné klíčky. Dalšími, i když ne tak silnými zdroji vitamínu B3 jsou vajíčka, mléko, brokolice, mrkev a listová zelenina. Pivovarské kvasnice jsou k dostávání v lékárnách jako tablety, koupit se dají koupit i jako prášek, který se může přidávat do potravin.

Kolik niacinu člověk denně potřebuje závisí na mnoha různých okolnostech, například na množství konzumovaných bílkovin, cukrů a alkoholu. Dospělý člověk by měl denně v potravě získat minimálně 10 mg niacinu, ale doporučené denní dávky jsou ještě vyšší. U muže je to 16 až 17 mg, u ženy 13 až 14 mg.

Přihlášení do klubu