S počtem neplodných párů roste i míra edukace v této oblasti. Stále více mladých lidí si tak uvědomuje rizika spojená s početím potomka a včas hledá řešení. Kdy mají muži a ženy podstoupit vyšetření plodnosti? Renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan radí, jaké jsou varovné signály poruch fertility.
Údaje Českého statistického úřadu ukazují (ČŠÚ), že věk českých rodiček stále stoupá. Aktuálně se průměrný věk maminek blíží k hranici 31 roků. Přitom před 20 lety to bylo 27 let. Spolu s rostoucím věkem rodičů se zvyšuje i počet párů, které řeší problémy s plodností.
V dnešní době je to asi každý pátý pár. Spolu s tímto trendem se však zkvalitňuje edukace v oblasti fertility a vyšetření plodnosti podstupuje stále více mladých lidí. Mladí muži a ženy vyhledávají vyšetření zvláště v případě, že prodělali některé choroby nebo mají jiné příznaky, které zhoršují možnost početí potomka.
Muži by se o svou plodnost měli zajímat zvláště v případech, když prodělali příušnice v pozdějším věku, tedy v pubertě a později.
Zejména pokud mají varikokélu, tedy rozšířenou žilku odvádějící krev z varlete, častěji se vyskytující na levé straně. Stejně tak pokud měli úraz varlete nebo v minulosti řešili nesestouplé varle, vždy je dobré se včas poradit s lékařem.
Mužskou plodnost ohrožuje i nezdravý životní styl, jako je nadváha, nedostatek pohybu, zvýšená míra stresu či nedostatek spánku. Ve spánku se totiž tvoří testosteron a jeho nízká hladina způsobuje neplodnost. Správnou spermatogenezi pak podpoří zdravý pohyb, dostatek spánku, vyvážený jídelníček doplněný o kvalitní přípravky jako je například doplněk stravy Fertilan, který příznivě působí na správnou tvorbu spermií a podporuje tak mužskou plodnost.
Stejně jako u mužů, tak i u žen plodnost ovlivňuje nezdravý životní styl a nadváha. V tukové tkáni se totiž tvoří estrogeny, které rozkolísávají ženskou hladinu hormonů a způsobují neplodnost. Jsou však i další varovné projevy, kdy by žena měla včas vyhledat lékaře. Situaci by měly řešit ženy, u kterých se v rodině vyskytlo předčasné ovariální selhání, jinak řečeno předčasný přechod.
Menopauza se může v extrémním případě dostavit ještě před 30. rokem věku. Přechod představuje pro ženy neúprosné biologické hodiny, které překazí jejich možnosti početí potomka.
Včasné řešení plodnosti by měly zvážit i ženy s aknózní a mastnou pletí, ale i ty, které se dlouhodobě potýkají s nepravidelnou menstruací. V těchto případech mnohdy pomůže jen úprava jídelníčku nebo užívání přírodních doplňků stravy s fytoestrogeny.