JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Bydlení

Zahradní zálivka

Zahradní zálivka. Nedostatek vody.

Je velmi důležitá součást moderní zahrady. Zvláště letos, v extremním teplém létě. U zeleninových zahrad je to otázka úrody, o okrasných zahrad otázka přežití rostlin a zahrady. V letošní velmi horké dny se zalévá i 2 x denně, máte - li vodu. A jsme u jádra pudla. Mít vodu. Kdo má Vaši vodu?


To psali již při dobytí Jeruzaléma, 586 let před Kristem: " Vlastní vodu pijeme za stříbro, své dřevo musíme platit." 

Opravdu, za posledních mnoho let, různých režimů, jsme se ke krajině a vodě chovali nehezky. Nejprve se rozoraly remízky a odvodnila pole. Proběhla velká meliorace. Později se narovnaly potoky a řeky a sevřely do betonových koryt. Později se rozkopala celá údolí při budování centrálních kanalizací a odvodnila se spousta studní. Do půdy v průmyslovém zemědělství se vracelo jen "NPK" a půda ztratila vlastnost udržovat vodu. Lesy se vyčistily, odlesnily a odvodnily. A nyní se všichni diví, že v krajině není voda a je sucho. "A co jste čekali?" Chce se mi říci. No nic, to my neovlivníme.

Zasakování dešťové vody do půdy.

U mnoho novostaveb již úřady vyžadují zasakování dešťové vody do půdy. Ne odvod do kanalizace. Ještě lepší je ale decentrální čištění odpadních vod. Z běžného domku denně odchází až 800 litrů vody. Jenže, to je možné na místě vyčistit a použít zpět v místě znečištění, třeba na zálivku. Systém je nejen asi 10 x investičně levnější, než budování centrální kanalizace, ale provoz je více než 10 x levnější, než čištění centrální čistírnou odpadních vod. Zásah do krajiny je mnohem ohleduplnější. Decentrální čištění odpadních vod je tedy mnohem výhodnější. To máme tedy možná zdroj vody, pomineme - li vlastní studnu.

Zavlažování zahrádky

Ale zpět na zahrádku. Zde máme opět možnost volby. Zavlažovat rozstřikem, nebo úsporněji povrchovoukapínkovou závlahou, viz foto. Nejlepší je podpovrchová zálivka. Je nejúspornější, nepříjemná pro zahradní slimáky ne šetří práci na zahradě. Není nutno po každé větší zálivce okopávat. 

Akvaponický skleník

Ideální je pak akvaponický skleník. Ten má malou spotřebu vody, spíše jen koloběh. Dá se tedy provozovat i v pustině, dokonce prý i na poušti. Možnosti tedy jsou. Voda, to jsou peníze. Naši předci sice říkali: "Voda, to je život", jenže doba se změnila.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.akvatik.cz

Související články:
Mít domovní čistírnu odpadních vod je výsada
VSO Vodou soběstačné obce
Akvaponický skleník - 10 x vyšší úroda , než běžný skleník

Přihlášení do klubu