Léto už se hlásí o slovo, a v rostoucí skupině alergiků však panují čím dál větší obavy, co bude následovat. S příchodem letních měsíců totiž začínají rozkvétat byliny a traviny, a začíná tak období senné rýmy, zánětů spojivek, ekzému, astmatu a dalších nepříjemností.
Dřeviny odkvétají hlavně v květnu, a v červenci proto představují pro alergiky hrozbu jen lípa a černý bez. Se začátkem léta však začíná hlavní pylová sezóna pro široké spektrum zástupců z řad bylin a trav.
Byliny – drnavec, jitrocel, kopřivovité, pelyněk, šťovík.
Trávy – jílek, kostřava, kukuřice, lipnice, medyněk, pýr, srha a nebo třeba žito.
Riziko projevů přecitlivělosti od zástupců trav, trvá celý červenec. V bylinách je situace poněkud odlišná. Třeba kopřivy vykazují aktivitu alergenů celý měsíc. Alergici by proto měli pravidelně sledovat informační pylovou službu, která pravidelně aktualizuje aktivitu alergenů. Suché, větrné a slunečné dny totiž zvyšují přenos pylových zrnek.
Déšť zase očišťuje vzduch a dosti snižuje nebezpečí rozvoje nepříjemných projevů.
Během teplých dnů s vysokou aktivitou alergenů je lepší zůstat doma a nevětrat.
Je také důležité dbát na udržování pořádku v domácnosti. Pyl se totiž v místnostech usazuje spolu s prachem. Abychom zabránili jeho dalšímu víření ve vzduchu, je potřeba jej odstranit pravidelným vysáváním, vytíráním podlah a utíráním prachu.
Pokud máte zahradu, je důležité pravidelně sekat trávník. Většina rostlin začíná totiž uvolňovat pyl až při dosažení potřebné výšky.
Alergologové mají k dispozici celou řadu symptomatických léků, které potlačují projevy alergií. Hlavní jsou antihistaminika a kortikoidy. Jedinou léčbou alergie, je ale alergenová imunoterapie. Tato léčba je o tom, že se podává zvyšující se dávka alergenu, což vede k rozvoji tolerance na cizorodou látku. Zahájení terapie u sezónních alergií se však nedoporučuje v době silných projevů.
Nejlepší je terapii zahájit na podzim.